Neden iPhone 6 Plus’ı tercih ettim?

NedenPlus
Apple 9 Eylül’de 4.7 inçlik iPhone 6 ve 5.5 inçlik iPhone 6 Plus’ı anons ettiğinden beri karşılaştığım soru hangisini tercih edeceğim oldu.

Telefonları görmeden önce kararım neredeyse kesindi. iPhone 6, 4 inç olmadıktan sonra 4.7 inç ile 5.5 inç arasındaki tercihim 5.5 inç oldu. Çünkü bana göre 4.7 inç ne 4 inç gibi rahat, ne de 5.5 inç gibi avantajlı olacaktı.

4inciPhone6-1Eğer Apple iPhone 6’yı 4 inç ve 5.5 inç olarak satışa sunsaydı yani küçük olan telefon iPhone 5 ile aynı boy kalsaydı ve Plus’ta olduğu gibi 401ppi ekran ve 2915mah pil koysaydı eminim ki çok kararsız kalacaktım.

Bugüne kadar 4 inç olan iPhone 5s için hiç ‘biraz daha büyük olsaydı da şu filmi hd izleyebilseydim’ demedim. Çünkü bir filmi 4 inç ekrandan izlemek ile 9.7 inç ekrandan izlemek arasında hiç bir fark yok. İkisi de film için küçük. O film izleme farkı, 35 inç ekran ile 65 inç ekran ile imax arasında olunca anlam kazanıyor. Küçük EmrahAma bir çok kez fotoğraf düzenlerken, Garageband ya da iMovie ile uğraşırken ya da yolda giderken siteme bir yazı girmem gerektiğinde defalarca acıların çocuğu halini aldım ve daha büyük bir ekrana ihtiyaç duydum.

iPhone 6 Plus’ı görmeden tercih etmemdeki en büyük neden tamamen cihazının etinden, sütünden, tüyünden faydalanan kullanıcıya, yabancıların deyimi ile power user‘a hitap edebileceğini düşünmem. Benim gibi günde 29 saat çalışan bir işkolik iseniz ve işinizin %90’ı teknoloji ile alakalı ise, elinizdeki cihaz çok büyük önem taşımaya başlıyor.

BtWCnEOCAAAH89_Benim durumumu şöyle izah edebilirim, işlerimin büyük çoğunluğu bir bilgisayar gerektiriyor. Ama zamanla laptop, harici disklerle, soğutucusu ile, ekstra klavyesi, ekstra touchpad ve faresi ile masaüstü bilgisayar halini aldı ve sağa sola taşımak işkence haline geldi.

Bu durumda bilgisayar başında olmadığım zamanlarda işlerimi iPad ile halletmeye başladım. iPad mini çıktığı zaman, iPad’e göre daha az yer kapladığı, daha rahat taşındığı için iPad mini + bluetooth klavye tercihim oldu.

Bu sistemle çalışırken iPhone 6 ve 6 Plus anons edildiğinde aklıma ilk gelen ‘4.7 zaten tek elle kullanmak için harika değil (imkansız değil ama 4 inçlik iPhone ile kıyaslanamaz tabii ki) o zaman belki iPad Mini’den iPhone 6 Plus’a geçip tüm işlerimi tek cihazla halledebilirim’ oldu. Hem iPhone 6 Plus’ın pili 6’dan daha iyi (iPhone 6 Plus: 2915 mAh, iPhone 6: 1810 mAh) , hem kamerasında optik stabilizasyon var, hem de ikonlar iPad’deki gibi yatay uyumlu. Bana göre su götürmez bir tercih oldu iPhone 6 Plus.

Tabii tüm bunlar telefonu görmeden önceki düşüncelerimdi.


iPhone 6 Plus kılıfında iPhone 5s

iPhone 6 Plus kılıfında iPhone 5s

Telefondan önce elime kılıfı ulaştığında açıkçası biraz içim ürperdi. Kararımın yanlış olabileceğini düşünmeye başladım. Çünkü ne yaparsanız yapın, iPhone 6 Plus’ı gerçek hayatta görmeden ne kadar büyük olduğunu anlamak kolay değil. Tek elle cihazı kullanma devri, gelen bir mesaja cebinizden çıkarıp, iki satır cevap yazıp cebinize geri koyma devri tamamen tarih oluyordu. (Reachability/erişebilirlik konusuna yazının ilerisinde değineceğim)

iPhone 6 ve 6 Plus

iPhone 6 ve 6 Plus

iPhone 6 ve 6 Plus elime ulaştığında ve ilk incelemeye başladığımda 6 Plus’ın boyundan gözümü alamıyordum. Swatch dükkanlarında duvarda asılı olan kocaman swatch saat vardır ya, 6 Plus aynı onun gibiydi. Her şey kocaman ve hiç de daha kullanışlı değil aksine ofis masasındaki anlamsız dev hesap makinesi gibi, gereksiz. Sanki elimizdeki teknoloji bu telefonun henüz küçük versiyonunu çıkaracak seviyede değilmiş gibi bir hali var şu anda iPhone 6 Plus’ın. 256551_397243756991252_483408865_o Apple’ın vitrinindeki dev MacBook Pro’yu size kakalamışlar gibi bir durumda iPhone 6 Plus. Bu duyguların en büyük nedeni, henüz uygulamaların 6 Plus ekranı için düzenlenmemiş ve iOS 8’in bir şey olsa da çöksem modunda olması. Örneğin telefonu yan tutarak sadece dik olarak çalışan bir uygulama açarsanız (hyperlapse) 6 Plus işin içinden çıkamıyor. Tabii bunlar gelip geçici, zaman içerisinde halledilecek sorunlar.

DSC02746ipn4 inçlik cihazdan 5.5 inçlik cihaza geçtiğim zaman aklıma gelen ilk şey ‘Phablet kullananlar yıllardır bu çileyi mi çekiyor? Neden böyle huysuzlar anlaşıldı’ oldu. Phablet’i telefon ve tabletin birleşimi diye düşünürdüm, oysa şimdi anlıyorum ki Phablet, ne telefon ne de tablet olan cihaza verilen isimmiş. Üstelik Apple’ın phablet durumu daha da kötü, çünkü şu anda hiç bir şey iPhone 6 Plus’ın sunabilecekleri için hazır değil. Her şey takoz gibi, her şey hantal ve çirkin. iPad’e iPhone uygulaması kurmuşsunuz gibi.

DSC02749ipn Plus ile geçirdiğim ilk bir kaç gün cebimden çıkaracağım zaman görmemişin telefonu olmuş hissine kapıldım. iPhone 6 almış kişilerin hiç birinde Plus görmedim. iPhone 6 Plus’tan hiç memnun olmayan, iade etmeye çalışan, iPhone 6 ile takas etmek için üstüne para veren insanların hikayelerini okuyup düşüncelere daldım.

DSC02795iPN
Ama yavaş yavaş 6 Plus’ın pili rahatlıkla bir gün gidince, hoparlöründen daha yüksek ses çıkınca, Türkçe klavyenin sıkış tıkış hali Plus sayesinde rahat bir hale gelince, WiFi ve Sinyal gücünde hissedilir bir artış olunca, e-postalarıma rahatlıkla cevap verip, çektiğim fotoğrafları rahatlıkla düzenlemeye başlayınca cihaza ısındım. Aynı, ilk çıktığında iPad’e kahkahalarla gülüp, zamanla vazgeçilmez bir parçam olması gibi. İki hafta sonunda iPhone 6 Plus’tan son derece mutlu bir hale geldim. Ama bu mutluluğum en büyük nedeni bu cihazın bana ileride sunabilecekleri. Zamanla uygulamaların iPhone 6 Plus halleri çıkacak ve uygulamalar büyük ekranın avantajını kullanacak diye düşünüyorum ve bu yüzden iPhone 6 Plus’ın iPhone 6’dan benim ihtiyaçlarım doğrultusunda daha iyi bir tercih olduğuna inanıyorum. Dar kot giyen biri de olmadığım için cebimde kapladığı yer benim için bir sıkıntı da yaratmadı.

iPhone 6 ve 6 Plus arasında kalıyorsanız tercihinizi cihazı ne amaçla kullanacağınızı düşünerek belirleyebilirsiniz. Cihazın etinden sütünden bu derece faydalanan biri değilseniz Plus’a hiç gerek yok diye düşünüyorum. İki haftanın sonunda rahatlıkla söyleyebilirim ki iPhone 6 harika bir telefon. Optik stabilizasyonun eksikliğini hissetmeyeceğinizi garanti edebilirim. iPhone 5 ve 5s ile bir çok işimi halletmiş biri iPhone 6 ile aynı işleri çok daha rahat halledebilir. Dolayısı ile iPhone 6 şu aşamada iPhone 6 Plus’tan rahat edebileceğiniz bir cihaz. Üstelik iPhone 6, 326ppi ekranı ile grafik açısından daha az piksel ile uğraştığı için plus’a göre daha iyi sonuçlar veren bir cihaz.

iPhone 6 ekran çözünürlüğü: 1334×750
iPhone 6 Plus çözünürlüğü: 1920×1080

‘iPad Mini yerine iPhone 6 Plus kullanırım’ düşüncesi şimdilik hayal. Plus zamanla adam olmayacaksa kesinlikle tercih edeceğim iPhone 6. Apple’ın yıllardır geliştirdiği ve bize sunduğu en iyi telefon. iPhone 6 bilmedikleri bir alanda değil, son derece bilindik ve rahat bir telefon. Plus gibi yeni denizlere açılmış şaşkın bir cihaz değil. Bu arada ucuzlamış 5s’i de es geçmeyin. Bugüne kadar en sevdiğim iki Apple telefonu 4s ve 5s oldu ve 4s’in sonu yeni yeni geliyor bu da demek oluyor ki 5s’in bitmesine daha 2 yıl var. Ne yaptığını bilen bir kullanıcıysanız, 5s’i canavar gibi kullanabilirsiniz.


DSC02747ipn


Şu anda iPhone 6 Plus’ta yanlış olduğunu düşündüğüm bir çok şey var. Bunların hepsini sıralamaya kalksam sonunu getiremem herhalde. Ama temelde yanlış bulduğum, saçma bulduğum noktalara değinmek istiyorum.


1. Reachability.
Home tuşuna iki kez dokunduğunuzda uygulamaların ekranın yarısına inmesi. Apple’a hademe olarak işe girip, zamanla yükselip bunu tasarlayan ekibi tokatlayarak işten atasım var. Birincisi ekranda parmağın yetişemediği yer sadece yukarısı değil, aynı zamanda yan taraf. Home tuşuna iki kez dokununca ekran 4inç iPhone boyutuna düşmeli ve örneğin bu çift dokunuşu sağa yatırarak yaparsanız ekran sağ alt tarafa, sola yaparsanız sol alt tarafa küçülmeli.True Reachablility


2. Yeni yatay klavye.
Kimin mükemmel fikridir ki bu harfleri ortaya koyup ekstra tuşları yana koymak? iPad’de nasıl ayrılıyorsa klavye o şekilde ayrılmalı klavye, telefonu iki yanından tutuyoruz, neden nadiren lazım olacak olan tuşlar elimin altında da tyghbn gibi tuşlar ekranın ortasında ki? landscape_hardware_large_2xiPN2

Bakınız LG ekran görüntülü EnSevdiğimDo’nun Tweet’i


3. Küçük klavye.
Bir jest ile klavye 4″ ekranındaki boyuta inmeli. Tek elle yazmak bu kadar basit bir olayla çözülebilirdi. Ekstra fonksiyonları da boş kalan alana yayabiliriz.smart_right_large_2xiPN2
Bakınız LG ekran görüntülü EnSevdiğimDo’nun bir diğer Tweeti


4. iOS 8’e giren bir konu ama harici klavyeler.
Ben bastığım her tuşun keylogger gibi bilmediğim bir adama gideceği koşulunu neden kabul etmek istemiyorum. Bakın bu uyarı ne diyor.

Bu klavyeye tam erişim için izin verirseniz, bu klavyenin geliştiricisine yazdığınız her şey gönderilecektir. Buna bu klavyeye bu izini vermeden önce bu klavye ile yazdıklarınız da dahildir. Buna kredi kart numaranız, adresiniz gibi hassas bilgiler de dahildir.

Bu durum, bu ekstra klavyeleri son derece anlamsız kılıyor benim için. Ya bir gün bu geliştirici bu bilgileri satmaya kalkarsa? Ya da bir gün hacklenirse ne olacak?smart_right_large_2x-copyiPN3


5. Telefonun tasarımı.
bf35b0ea-1ac9-44fb-ab47-25d1c903424f iPod Touch videomda da söylemiştim, bu tasarımda bir iPhone olsa tadından yenmez diye, şimdi durum biraz bebek pabucunun şirin olması ama aynı pabucun 46 numarasının kalas gibi olmasına benzetebilirim. Kameranın çıkık olmasıyla hiç bir derdim olmadı ama ekranın yanlara doğru kıvrılarak aluminyum gövde ile birleşmesini çok beğensem de işlevsellik açısından hiç anlamadım. Telefon bir çok şekilde düştüğü zaman camının üzerine düşüyor bu tasarım yüzünden. 10646843_690570257685110_2037496039658157399_nEkrana film uygulamak bu tasarımla zorlaştı ve film ekranda eğreti durmaya başladı. Bu tasarımın gereksiz bir üretim gösterişi olduğunu düşünüyorum. Bir çok ekran filmi satan şirket insanlara şemalarla durumu izah etmeye çalışıyorlar. Ör: PowerSupport’un açıklaması.


6. Açma kapatma tuşunun yanda olması.
Telefonu normal tuttuğum zaman zaten parmağım o yandaki yere yetişmiyor. Sıklıkla Aç/Kapa’ya basarken ses yüksekliği düğmelerine de basılıyor ister istemez. Fotoğrafı ses açma tuşu ile çekmeye çalışırken telefonu kapatıyor insan. Tepede kalsaydı o tuş, hiç bir sıkıntı olmazdı hatta çok daha iyi olurdu. Çünkü telefonu avucumda aç/kapat tuşuna basabileceğim seviyeye getirdiğimde parmağım tepedeki eski aç/kapat yerine de uzanıyor. parmakyetismesiÖzetlemek gerekirse, iPhone 6 Plus ve iOS 8 ile ilgili durum şu anda pek iyi değil ama çok iyi olma potansiyeli var. Apple bu iniş çıkışları hep yaşıyor, Maps fiyaskosunu hatırlayın ve şimdi Maps’in ne kadar harika çalıştığına bakın. iPhone 6 Plus doğru yolda ilerleyen bir proje olursa, Apple’ın üvey evladı olmazsa, iPad Mini’nin pabucunu dama atabilir. Ama şimdilik zamanı var gibi görünüyor. Haliyle iPhone 6 Plus almak istiyorsanız bilin ki bu cihazın size sunabileceği şeyler henüz ortada yok. iPhone 6 almak istiyorsanız her şey yolunda.

Şu aralar Apple’ın çok tepki alması çok iyi bir durum, çünkü Apple bu tarz stres altında çok güzel adımlar atar. Haliyle bu kadar üstüne gidilmesi, dalga geçilmesi hoşuma gidiyor.Şimdi tüm bunları açıklığa kavuşturduğumuza göre iPhone 6 konusunda değinmek istediğim bir kaç ayrı husus daha var.

  • Birincisi buradan kör bir tahmin yapmak istiyorum, iPhone 7 ile ilgili. Bence Apple iPhone 6s ile geri adım atmaz ama iPhone 7 söz konusu olunca 4″ ekrana dönüş yapacağını düşünüyorum.
  • Her kuşu öptük bir leylek kaldı ifadesiyle kahvesinden yudum alıp ‘aman yeni bir işlemci koyup satıyorlar işte, hiç bir fark yok işte’ tadındaki cihangir enteli yaklaşımı. Yıllarca PC güncellerken yaptığım daha iyi bir işlemci, daha yüksek ram, daha iyi ekran kartı almak ve bu sayede daha yeni işletim sistemi kurabilmekti. Telefonun da bundan bir farkı olmamasını yadırgamıyorum, beklemiyorum. Bir çok insana cebinizde taşıdığınız teknolojinin farkında mısınız diyesim var.
  • Ağızlara pelesenk olmuş kalıp, Steve Jobs olsa böyle olmazdı sözü. Bunu söylemek için kendi kendine arkası çatlayan iPhone 3G ve 3GS’i, tutunca sinyal kaybeden iPhone 4’ü neredeyse rüzgar esince çizilen iPod’ları, kenarından tutup kaldırınca bükülen laptopları, tepesindeki topu bozulan fareleri, bomba yiyen macleri hiç görmemiş olmak lazım. Steve Jobs zamanında da yaşanan binlerce yanlış vardı. Apple’ın inişi çıkışı hep olur ama neticesinde müşterisini memnun etmeyi becerir. Mac OS ve iOS beraber çalışmaya başladı, birbirinden güzel sağlam gelişmeler oluyor. Wright kardeşlerden sonra uçak işi bu günlere geldiyse, çok da paniklenecek bir durum yok. Steve Jobs yeri doldurulamacak bir insan, ama kurduğu imparatorluk ile açtığı yolda ilerlemek Apple için çok da zor değil.

Steve Jobs’ın AntennaGate açıklaması.

  • iPhone 6 Plus’ın bükülme konusuna gelelim. 7.1mm’lik aluminyuma iki eline abanıp bükemiyorsan zaten konuşmayalım. İlk telefon cepte bükülüyormuş haberini duyduğum anda aklıma ilk gelen ‘ee? bundan doğal ne var?’ oldu. Sonra felaket haberlerinden haz alan kitlenin abartma huyu ile sanki dünyanın sonu gelmiş gibi tavır çıktı ortaya. Felaket tellalları rant peşinde koşar oldu. Her yıl Apple ile ilgili bir husus bulunur abartılır da abartılır sonra Apple o hatasını harika bir şekilde kapatır ve birden bire herkes olan biteni unutur. Bir yıl sonra yine bir fiyasko olduğunda sanki ilk defa olmuş gibi tepki verilir.

   İşin enteresan tarafı bükülme testini doğru dürüst yapan bir yer, iPhone 6’nın 6 Plus’tan daha az bir güçle büküldüğünü ortaya çıkardı ama bunu nedense kimse duymadı.Screen Shot 2014-10-03 at 12.46.36 AM

  • Apple kapılarını re/code’a açıp cihazları nasıl test ettiklerini gösterdi.

Apple böyle olaylarla karşılaşınca üzülmüyorum, şaşırmıyorum, telefon incelince bükülecek diye Soru Cevap 3’te söylemiştim. Elindeki teknolojinin kıymetini bilmeyen insanların sanki Apple’ın onlara bir borcu varmış gibi yaklaşmasını da pek anlamıyorum. Her zaman olduğu gibi Apple bu iki telefonu seneye iPhone 6s ve iPhone 6s Plus çıkacağı zaman adam etmiş olarak karşımıza çıkaracak ve iPhone 6 ve 6 Plus, iPhone 4 gibi, iPhone 5 gibi birden bire eskiyecektir.


One more thing…

Bu biraz benim kişisel tercihim ama bence Watch sağdaki gibi geniş olmalıydı, biraz daha uzay yolu havasında olmalıydı.
watch_black_sport_large_2x

Bu upuzun yazıyı okuduğunuz için çok teşekkür ederim!
Lütfen konu ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda belirtmeyi ihmal etmeyin! Ayrıca yazıyı paylaşırsanız da çok mutlu olurum.

Kendinize çok iyi bakın
ve hoşça kalın :)

 • Mesut VARDAR

  Çok başarılı olmuş Dede. Kurban Bayramı’nı da bu vesileyle kutlamış olayım.

 • Onur TAŞHAN

  iPhone 4, iPhone 5 ve şimdi de iPhone 6 kullanıcısı olarak kesinlikle katıldığım bir yazı olmuş. :)

  • Specter

   bütün gate’ler sizi buldu desenize

   • Onur TAŞHAN

    Biraz da kendi tercihim oldu diyelim :)

 • Emre Biçer

  Çok güzel bir değerlendirme.En beğendiğim kısmı; “Home tuşuna iki kez dokunduğunuzda uygulamaların ekranın yarısına inmesi. Apple’a hademe olarak işe girip, zamanla yükselip bunu tasarlayan ekibi tokatlayarak işten atasım var.”.Sesli güldüm muhaha.

 • http://www.webolojik.com/ Ahmet Saraç

  Çok iyi bir yazı olmuş Aydede. Resimde gösterdiğin masaüstü çekimlerde kullandığın tripod’un markası nedir?

  • iPhonedostu

   Videolarda incelemesi var. -> Rode PSA1

   • http://www.webolojik.com/ Ahmet Saraç

    Başlığı?

 • abdullah şimşek

  ios 8 hataları vara diyoruz evet var ip6 aldım daha öncede 5 vardı
  anlamadığım neden illaki yeni cihazla birlikte tanıtılıyor işletim sistemi tanıt 3 ay önceden yeni çıkardığın cihazda sıkıntısız çalışsın hatalr düzeltilmiş olsun ozamana kadar

 • Baran EROL

  Merhaba iphonedo Apple Watch almayı duşunuyormusun ?

  • Deniz Akşimşek

   İnceleme için istemese de alacak.

 • Burak

  iphone kral adamsın. sonuna kdar okutum. süper bir yazı olmuş. eline koluna ağzına sağlık :) birde mac için bir yazı hazırlasan çok daha güzel olacak. mesela yazılımcılar için hangi mac modeli tasarımcılar için hangi mac modeli vs..
  tekrar teşekkürler

 • https://twitter.com/zekiemreyim Zeki Emre

  Hop ben geldim. Senin yaklaşık 1.5, 2 yıldır takipçinim İphonedo beyciğim. Elime doğdun yani. Çok severek takip ettiğim ve yeni videoları iple çektiğim konusunun üstünde durmayacağım. Senin benim gibi insanlar yani kaliteyi, sadeliği ve basitliği seven adamlar için kullanabilir telefon gerçekten çok az. Her ne kadar bu akıllı telefon olayına objektif bakmadığını düşünseler bile ben öyle düşünmüyorum. Samsung’a gayet gerektiği gibi davranmakta üstüne yok hatta.
  Şunu belirtmeliyim ki, ben 3. nesilden beri iphone kullanıyorum. Şu ana kadar gördüğüm en estetikten uzak telefon İphone 6. Arkasındaki o silikon çizgiler aman allahım… Hevesim kursağımda kaldı, üşüyoruz Steve Reyiz :((( modundan çıkamadım lansman boyunca. Fekat şu an İphone 5s olmamış olsa, telefona ihtiyacım olsa gider 6’yı alırım, başka bir rakibi olduğunu düşünmüyorum. Herşey hız değil + o hızı altı ay sonra da sürdürebilmek önemli. :)
  Telefon alacaklara nacizane önerim; “Abi ayfonaltı çıktı, hazır ucuzlamışken yüklenin abi ayfonbeşes altmışdörtgigabayta!!! ya da ayfonaltıesi bekle abö” (bir de abi istenildiğinde özelden ulaşılabiliniyor mu sana??)

 • Aydın Sayın

  Mantıklı düşünmek budur! Dediklerine baştan sona katılıyorum. Süper bir yazı olmuş. Ellerine sağlık.

 • Mesut ARIDORU

  Apple her yıl olduğu gibi beadva reklam yapmak isteyenlerin hedefinde bu kötü birşey değil iyiysen başarılıysan adın geçer. Teknoloji şirketinde çalışyıorum aynı zamanda birde yurtdışı pazarından marka olan bir giyim markamız var yukarı stilistlerin yanına çıktım ve kızlar bütün tasarımları revizyona gidin cepleri büyütün ve üzerine iphone 6+ compatible yazın bakın nasıl satıyor dememin üstünde 4 gün geçtiki milliyetin haberini gördüm tekstil dünya çapında üreticileri pantolanların cebini büyütmeye karar vermiş. Buna markanın gücü ve ilgili ilgisiz herkesi nasıl etkilediğini görüyoruz. Her zaman apple önce yapar diğerleri onu takip eder.

 • Sinan ÖZMAN 

  kesinlikle yazdıklarınıza katılıyorum ancak benim gözlemlerim şu oldu “S” serisi olmayan telefonlar denek telefonlar yapılan gözlemler sonucunda s serisi çıkıyor. Şu anda elimizde olan 5s lerin en azından bi 3 sene gideri var. Ancak “6s” beklenilen özellikleri karşılarsa 5s in değeri yeterince düşmeden upgrade edilmesi gerekir diye düşünüyorum

 • Uğur Atmaca

  İnceleme için teşekkürler iphonedo .Kafamdaki hemen hemen çoğu soru cevaplanmış oldu. Dar kot giyen biriyim sürekli otur kalk telefon bükülecek almasammı acaba? 6 mı alsam , garageband gibi uygulamaları daha rahat kullanabileceğim plus mı alsam yok işte ekran jelatin i 5s ve öncelerindeki gibi kaliteli olurmu telefonu tam anlamıyla koruyacak kılıf çıkarmı, şuan için varmı ? vs.vs. derken resmen araf a düştüm şuan da plus almaya karar verdim , eğer memnun kalmazsam satıp 6 ya döneceğim . Ayrıca bu yazın için , deneyimlerini bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederim .

 • Efe Can Kurnaz

  iOS fikirleri müthiş! developerlık kontenjanından falan bunları iletelim. Mektubun bi kopyasını da orduya dağıtalım hepimiz gönderelim dikkate alsınlar, change.org da imza kampanyası falan efendim bişeyler bişeyler. Aa Apple.

 • Alihan Çetin

  Bir Sürü şey yazmıştım silindi.

  Özet: iPhone 6 Plus , iPad mini nin yerini alamaz.

  Discuss Kötü olmuş.

 • mustafa Hazir

  Çok başarılı bir yazı olmuş.Sıkılmadan sonuna kadar okudum.İphone 5 in 2 yıl daha ömrünün olmasını sizden duymak beni dahada mutlu etti :)

  Bu arada Kurban Bayramınız Kutlu Olsun…

  • Ayberk Sözer

   ip5s için 2 yıl. 5 için 1 yıl yapar ama Türkiye standartlarında 3 yılı daha olduğunu düşünüyorum :)

 • Ozgür Adam

  Biraz geç tanıştım sizinle ama arayı kapattım kısa zamanda. Öncelikle yaptığınız işte çok başarılısınız tebrik ederim. Açıkçası sizide merak etmedim değil hani:) Kendiniz hakkında işin büyüsü bozulmadan tabi bir yazı veya özgeçmiş yazsanız fena olmaz hani.

  Yazınızıda sonuna kadar keyifle okudum. Şuan xperia z ultra (Bilmeyenler için 6.4 inç’lik bir phablet) kullanan birisi olarak benim tercihim iphone 6 olacak. Kendi açımdan bu kadar büyük bir telefon kullandıktan sonra açıkçası hiç tereddüt etmeden iphone 6’yı tercih ettim. Renk konusunda biraz tereddütlerim vardı ama paylaştığınız resimlerle kararımı space gray’den yana kullanıcam. Siyah ve kırmızı kılıfın uyumu baya güzel görünüyor.

  İyi bayramlar dilerim.

 • Fatih çiftçi

  Elinize sağlık iPhonedo beycigim.

 • http://kingoat.blogspot.com.tr/ Cem

  Android cihaz kullanan biri olarak (Htc One M7) şu ana kadar apple cihazları her zaman benim için olması gereken teknoloji olmuştur.Büyük ekranlı telefon kullanmaktan yana biriyim iphone 6 ve 6plus bu nedenle harikulade işler benim için fakat yazıda değinilmesi gereken önemli noktalardan biride hafıza seçimleriydi.Htc One M7 gibi sd kart desteği sunmayan iphonelar tıpkı bu telefon gibi 32 GB’den başlamalı.6ve Plusta bu böyle olur diye çok ümitlenmiştim ama gelgelelim 32 GB öldü 16gb den hoop 64 gbye geçiyoruz.Olması gereken hafıza 32,64,128 şeklinde olmalıydı zira sd kart avantajı olmayan ve ülkemizde 2300 (iphone6) tl gibi bir fiyata satılan 16gb iphone hiçte tüketici dostu bir yaklaşım olmamış.Siz ne dersiniz ?

 • https://www.facebook.com/MRinfoman Uğur Doğan

  İphonedo Beyciğim bilmiyorum okuyacak mısın ama ben yinede sana bir cevap (yorum) vereyim.
  2 Yıl önce Samsung S3 almaya bayiye gittim. Bayideki adam bana Note 2’yi (5.5″) önerdi ve Note 2 aldım. Sonra eve doğru yürürken telefonu cebimden çıkarıp çıkarıp bir korkuyla karışık güldüm. Çok aşırı büyük geldi. Eve geldiğimde hanım bile niye tablet aldın? dedi :) Bir kaç ay sonra hanımın kullandığı 4 inçlik telefon gözüme kibrit kutusu gibi gelmeye başladı. İnsan bu ekran boyutuna öyle alışıyor ki diğer telefonlar normalden küçük gibi geliyor. Sizi takip etmeye başladıktan sonra da hep büyük ekran bir iphone çıksa da artık iPhone’a geçsem diye düşünürdüm, çıktı ve hemen kaptım. İnanın o kadar memnunum ki şu ana kadar neden bir iPhone aldırmadınız diye size kızıyorum :P

  Bende sizin gibi dar kot giymiyorum bu nedenle telefon cebimde sıkışmıyor (bükülmüyor da) ve benim eğilmemi engellemiyor. Bedensel aktivitenin çok olduğu günler ve sıcak yaz günleri (Antalya) için spor bir bel çantası aldım. Telefonu içine koyup Şortumla ( short :) kıllı çırpı bacak şovu yapabiliyorum.

  Eksik yada şöyle olmalı dediğiniz özelliklerin çoğu ise Samsung’un Note 3 telefonunda aynen kullanımda. Eğer Apple kullanımı aynen sizin dediğiniz gibi yapsaydı, bütün tekno haber sitelerinde Samsung’tan bu özellikleri çaldığına dair haberler yapılırdı. Zaten Android fanboyların nasıl dalga geçeceğini ise söylemiyorum bile. Belki Samsung sizin önerdiğiniz şekilde uygulanan arayüz için Apple’a patent davası açacaktı. Çünkü bahsettikleriniz tıpa tıp aynen Note 3 te var.

  Bükülme konusunda ise, ilk başta gerçekten inanmadım ama böyle bir riski egale etmek için sert bir kılıf siparişi verdim. İFixit’in söktüğü iPhone 6 Plus fotoğraflarına bakıp detaylı bir inceleme yaptım. Apple aslında ses tuşlarının orada bükülme için bir önlem almış fakat önlem yetersiz kalmış. Apple kasanın iç yanlarına aralıklarla çelik ekran tutucular koymuş. Eğer o ekran tutucu aralıklar olmak yerine uzun yekpare bir parçadan olsaydı telefon rahat 2 kat daha mukavemet kazanacaktı. Ayrıca bunu yapmak için yeterli yerleri de var. Belki benim dediğim şekilde bir sorun varsa düzeltebilirler. ( http://goo.gl/gwYLN1)

  Apple ürünlerine alerjisi olan editörler bu bükülme olayından istemeden de olsa rant elde ettiler. Mesela meşhur bir yerli sitede iPhone 6 Plus bükülme haberi şuana kadar 18000 defa okunmuş. (Note 4 ekran açıklığı haberi 300 defa) Medyanın ekmeğine öyle bir yağ sürülüyor ki anlatamam.

  Saat içinse yorum yapamıyorum. ince düşünülmüş tasarımı güzel. Safir ekran haberleri ise saat içinmiş anlaşılan.

  Neyse uzun makalenin uzun cevabı olur :)
  Bu arada siz sanırım orada kurban kesemeyeceksiniz, adres verirseniz et yollayacağım :P

  İyi Bayramlar.
  (Not: okuduysan okudum yazman yeterli :)

  • https://www.facebook.com/MRinfoman Uğur Doğan

   O kadar yazdık adam okumamış ya leeee :)

 • ugurkan

  Diğer apple hayranlarına göre oldukça objektif bir değerlendirme olmuş. Fakat yine de apple yaptıysa en iyisini yapmıştır fikri yazıya sinmiş. Ben de mega piksellere ya da pilin kaç mah. olduğuna pek takmam ve bildiğim kadarıyla siz de takmıyorsunuz. Ama plus tercihinizde bu sayılara siz de takılmışsınız ;)
  İphone un şuan benim için vazgeçilmez olmasının tek nedeni İOS’tur. :) tasarım olarak kesinlikle iphone 5-5s çok iyi ;)

 • alpaqut

  Öncelikle yazdıklarımın yanlış anlaşılmasını istemiyorum hiçbir markanın fan boyu değilim. çok güzel bir yazı teşekkür ederim sizi sürekli takip ediyorum videolarınız cok eğlenceli bu enerjinizi hiç kaybetmeyin :)) öncelikle belirteyim hiçbir zaman iphone telefon sahibi olmadım (sadece ipad mini sahibiyim) htc samsung lg cihazlar kullandım bu nedenle düşünce ve fikirlerim sizinki kadar doğru ve net olamayabilir. iphone karşı hep bir muhabbetim oldu her zaman şurası şöyle olsa kesin alacağım dediğim zamanlar oldu fakat apple bu konuda beni hiçbir zaman mutlu etmedi :) Benim apple dan iphone dan beklentilerimi apple’ın gerçekleştirebilmesi için çizgisinden biraz kayması gerekli :) yazınıza gelecek olursam bazı yerlerde hem fikir bazı yerlerde ise fikir ayrılığına düştüm sizinle iphone 6 4.7 inçlik boyut ile tam kararı tutturdu bence önceki telefonum one x di note 3 kullanırken geçenler de elime aldım gerçekten ideal olan 4.7 büyük ekran da film izleme olayına da katılmıyorum yurtta game of thrones izlerken note 3 ile 5s in arasında ki farkı baya hissettik :) büyük telefon kullanışlılığı sıkıntı fakat doyuruculuğu fazla :) film izlerken internette gezinirken dolu dolu herşey Reachability ve küçük klavye ye kesinlikle katılıyorum çok daha kullanışlı olabilir di cihaz burada note 3 ten alıntı yapmayalım diye mi düşündü neden böyle yaptı bir fikrim yok açıkçası. harici klavye konusunda aynı fikirde değilim swiftkey çok iyi ve kullanışlı bir klavye sürekli kullanıyorum tema seçenekleri ve doğru kelime tahmini çok iyi güvenlik kısmı ise her teknolojik şey gibi muallakta (icloud) açma kapama tuşunun yanda olması iyi 6 plusta üst tarafa ulaşmak işkence olur bana göre elle yamulma konusuna katılmıyorum okadar para verip oturunca yamulma ihtimali varsa ben bunu normal karşılayamam. İyi günler :)

 • http://web.site.si/ pcislocked!

  Bence 3310. Telefon bence arayıp konuşmaktan ibaret zaten. Whatsapp falan boşver :D
  Not:”iPhonedo yorum yapmadan önce e-posta adresinizi doğrulayın istiyor” diye bir saçmalık diyo bu varya en sinir olduğum şey.

 • Refik Ersoy

  ★ hacıbabacım, yazı gayet mantıklı. özetle iş amaçlı deli danalar gibi telefonunu kullanmayanlar AVAREL den uzak durabilir.

  ★ “Açma kapatma tuşunun yanda olması” yorumunu sol elini kullanan biri olarak yapmışsın. çünkü göz ardı ettiğin sağ el ile kullanımda durum hiç de aktardığın gibi değil.

  ★ bense iphone un tamamen düğmesiz, tamamen ekran olacağı, arka logosunun ışıldayacağı ve ios 7 ile gelen kusmuk ikon tasarımlarından kurtulacağı günleri bekliyorum…

  • http://omeralatay.blogspot.com Ömer Alatay

   Son maddene katılıyorum…. İos 7 ikonları hariç

 • Real Thug

  Aslinda butun bu tartismalar apple’in gucunu gosteriyor. Samsung hakkinda veya baska bir marka telefonda boyle tartismalar olmuyor. Inaniyorum ki her zaman oldugu gibi apple hatalarini giderecektir . Yazi cok aydinlatici olmus aydede :)

 • Bulut Kunter Çuhadar

  Apple seneye kendini aşıp kesinlikle seninde bahsettiğin gibi iPod Touch tadinda bir telefon piyasa sürmeli. Suyundan hamurundan kısmadan adına da “iPhone 6S Mini” diyerek iPhone 5i ve 5Si tarihe gömebilir…
  Boylece kendi ekosistemini korur ve elinde üç ayrı ekran çözünürlüğü ile yoluna paşalar gibi devam eder.
  iPhone 5 kullanıcısı olarak ne 5.5″ ne de 4.7″ benim istediğim boyutlar değiller.
  Telefonu tek elle kullanan insan sayısını azımsamamalı Apple.
  iPhone 2G 3G 3GS deki yumşak hatlı tasarıma dönüldüğü için açıkçası çok mutluyum ve ciddi manada 4″ ekrana sahip bir model gelmeli diye düşünüyorum.

  Değinmek istediğim bir başka konu ise bağlantı kablolarinin ciddi manada sağlamlaştırılması gerektiği hususudur. Ayrıca lightning kablolarının, yeni nesillerde cihazların soket tiplerinde geriye dönük uyum sağlanacak şekilde herhangi bir değişime gidilmeden USB 3.0 desteğinin sağlanması gerekliliğidir.

 • Cem Ş.

  Kullandığınız iPad Mini klavyesi nedir?

  • iPhonedostu

   Logitetch apple nin store unda var

 • fatherenn

  Gereginden cok pahali tabiki herkes 6 ve 6 + der onemli olan onu alabilmek ben simdi 6 ya okadar para verecegime gider 5s alirim aynı performans tek fark ekran buyuklugu simdi s4 kullanioyeum android cok sıkıcı ve karisik rahatlamak istiyorum arkadakilerle ilgilenmek istekiyorum tabiki android guzel abi kocaman ekran yapiyosun coklu pencere ozelligi yok bu ozelleik gelse apple benim icin candir ne yaapr alirirm o telefonu dediğim gibi fablet icin daha apple cok yeni biraz daha zaman taninmasi lazim

 • Nozib Bizon

  hakikaten tasarımı güzel bir cihaz ve apple cihazını kılıfla kullanmayı sevmeyen bir adamım, genelde kılıfmı takmam aletime, riskli alanlara girdiğimde o kılıfı kullanırım aletimde :) ama bu cihazı korumak için kılıf şart :) eline sağlık iphonedo beyciğim.

 • Rüstem Teksoy

  Çok haklısın abi insanlar çok yönlü düşünmüyor düşünse de bunu kendi elinle gözünle görmeden konuşmamak gerekiyor bende 4” ekranı küçük görürdüm ama kullanmaya başlayınca herşeyin 4” için stable olduğunu farkettim ve buda hiç rahatsız etmedi Androiddeki gibi…Teşekkürler… :)

 • Muhammet Sarakaya

  Hocam iyi ki Apple Watch sizin istediğiniz gibi olmamış. :D şaka bir yana, güzel yazı gerçekten.

 • Kerem Gürel

  Üstat bu defa yazarak meramını anlatman çok daha iyi olmuş. Ayrıca yazının geneline hakim olan mantıksal yorumlar ve son derece doğru tespitler değerini katlıyor..İnsanların cep telefonu kullanımını fanatizm boyutuna vardırdıkları ve bu mecrada da karşılaştığımız gibi saçma tartışmalara girdikleri bu dönemde ilgilenenler için değerli fikirler bunlar..
  İhtiyaca göre ürün seçimi çoğu insanın atladığı temel unsur..sen de özellikle belirtmişsin bu hususu.
  Ben de 6 ve 6 Plus arasında çok kaldım..Plus’un sahip olduğu teknik özellikler insanı cezbediyor evet..ancak taşınmasında ve kullanımındaki dezavantajlar senin kadar yoğun kullanmayan benim gibiler için 6’yı daha cazip kılıyor..Özellikle tek elde tutuşlarda “Home” tuşuna erişimin tek hareketle imkansız olması beni soğuttu.Ki ben elleri büyük sayılacak bir insanım..
  üç gündür kullandığım iPhone 6 ne yazık ki bana iPhone hissiyatını hala verebilmiş değil..bir önceki telefonum olan 4s ve eşimdeki siyah 5 tasarım olarak çok daha albenili gözümde ki bana göre de 4s gelmiş geçmiş en iyi iPhone modelidir..umarım yazdıkların, beklentilerin gerçekleşir..
  Bu tür yazıları çoğaltmanı ve deneyimlerini daha sık paylaşmanı dilerim…

 • https://www.facebook.com/MRinfoman Uğur Doğan

  Neyse artık yorum yazmayacağım çünkü okunmuyor.

 • Kaan ŞEN

  Iphonedo beycigim bayramin mubarek olsun cok guzel bir yazi olmus

 • Mehmet Uzel

  Aklımdaki birçok soruya cevap verdin iphonedo teşekkürler

 • isimsiz

  iphonedo düşüncesi iphonedo kalitesi ve iphonedo ‘ ya yakışır bir yazı olmuş harikasın iphonedooo beyciğim..

 • PSDN915

  Ömrümü yedin okucam diye, eline sağlık güzel ve mantıklı bir yazı olmuş.

 • Kaan Mete

  sonuna kadar haklısın iPhonedo
  çok güzel bi yazı olmuş
  Apple 6 Plus ve iOS 8 i zamanla geliştirir ve sorunları halleder zaten

 • http://omeralatay.blogspot.com Ömer Alatay

  Bence çok faydalı bir kıyaslama ve ger.ekleri temsil eden profesyonelce ve objektif bir yaklaşım. Özellikle apple a yapılan eleştirilerin abartılıp sonra da bunların düzeldiğini ve herkesin tüm olanları unuttuğunu söylemek güzel tespitler… Apple her zaman memnuniyeti gözetir… Bu yüzden cihangir entelliği denen olay ve Steve Jobs öldü Apple çöktü tabirlerinin gerçekten deli saçması olduğunu istatistikler açık ve net gösteriyordur(Yazıyı yazan arkadaşımız gibi ispat belgeleri bulmayı isterdim ama gören göz yoksa ne fayda…!). Tebrikler…

 • Barkin Ilhan

  > Bugüne kadar 4 inç olan iPhone 5s için hiç ‘biraz daha büyük olsaydı da şu filmi hd izleyebilseydim’ demedim. Çünkü bir filmi 4 inç ekrandan izlemek ile 9.7 inç ekrandan izlemek arasında hiç bir fark yok. İkisi de film için küçük. O film izleme farkı, 35 inç ekran ile 65 inç ekran ile imax arasında olunca anlam kazanıyor.

  >>> Subjektif bir yorum. Neye gore kime gore? Bence de insan gorme alani goz onunde bulunduruldugunda ve telefonu 30cm gibi bir mesafede tuttugunuz varsayilirsa (duvara asip seyredecek degilsiniz filmi) 4” ve 9.7” arasindaki 15cm’lik fark cok onemli olabilir.

  > iPhone 6 Plus’ı görmeden tercih etmemdeki en büyük neden tamamen cihazının etinden, sütünden, tüyünden faydalanan kullanıcıya, yabancıların deyimi ile power user‘a hitap edebileceğini düşünmem.

  >>> Power user? iPhone? :D http://socialtimes.com/differences-between-an-average-iphone-and-android-user-infographic_b75069

  > Ama zamanla laptop, harici disklerle, soğutucusu ile, ekstra klavyesi, ekstra touchpad ve faresi ile masaüstü bilgisayar halini aldı ve sağa sola taşımak işkence haline geldi.

  >>> iPhone 6 Plus alacaginiz paraya ivir zivir uzantili PC’nizi satip bir adet MacBook Air alabilirdiniz.

  > Apple’ın vitrinindeki dev MacBook Pro’yu size kakalamışlar gibi bir durumda iPhone 6 Plus.

  >>> Kakalamak? O dediginiz alet piyasadan bildigim kadariyla benchmark’larda top ceken, gayet guclu bir gpu iceren, quad core i7 iceren laptop’lar arasinda hafiflikten odun vermeden en fazla hizi ve pil omrunu saglayanidir.

  > Bir çok insana cebinizde taşıdığınız teknolojinin farkında mısınız diyesim var.

  >>> Uzgunum ama o teknoloji artik eskisi gibi Apple’in tekelinde degil; ayagini denk alsin bence.

  > Ağızlara pelesenk olmuş kalıp, Steve Jobs olsa böyle olmazdı sözü. Bunu söylemek için kendi kendine arkası çatlayan iPhone 3G ve 3GS’i, tutunca sinyal kaybeden iPhone 4’ü neredeyse rüzgar esince çizilen iPod’ları, kenarından tutup kaldırınca bükülen laptopları, tepesindeki topu bozulan fareleri, bomba yiyen macleri hiç görmemiş olmak lazım.

  >>> Ne yani Steve Jobs iPhone mudur? Steve Jobs, Mac Lisa, Plus, ve Mac OS X’tir.. arasi zaman olarak tanimli degildir .. ve sonucta insandir. Sef muhendis bile degildir, aslen isletmecidir, executif’tir. Wozniak’i ve digerlerini unutmamak gerekir. Ayrica dediginiz hatalardan bazilari Apple Jobs’u kovduktan ve sonra Jobs’un on ayak oldugu teknolojiye dayanan bugunku Apple haline geldigi zamanlar arasina oturtulabilir (Next vs.).

  > Wright kardeşlerden sonra uçak işi bu günlere geldiyse, çok da paniklenecek bir durum yok. Steve Jobs yeri doldurulamacak bir insan, ama kurduğu imparatorluk ile açtığı yolda ilerlemek Apple için çok da zor değil.

  >>> Bu nasil bir benzetmedir? Apple bilgisayar teknolojisinin Wright kardesleri falan degildir. AT&T Bell Labs’idir falan deseniz neyse.. Olsa olsa Airbus’idir.

 • Alper Tuğay Sakar

  apple watch sağ taraftaki gibi sağa doğru geniş olsaydı kolumuza tahta bağlamış gibi bükemezdik heralde .
  bu arada yazı mükkemmeldi .
  teşekkürler. :)

 • Çağlar Çağ

  Öncelikle harika bir yazı olmuş hatta videolardan daha bilgilendiririz olmuş ve teşekkür ederim. Benim görüşüm olarak iPhone 6 4inç plus ise ismi gibi farklı yani alışılmışın dışında büyük olmalıydı şahsen benim gibi tek elde kullanımları seven biri asla memnun olmaz ve ben şuanda iyiki 5s i çıktığı gibi aldım ve 6 yı beklemedim diyprum,diğer durumlar ise bence ekran dışında büyük yenilik gelmemiş ve yenilik gelmiş ise bile kişisel tercihe giriyor bunu ihtiyaçlara göre belirlemek gerekir son olarak iPhone 5s,6 ve 6 plusun yanında küçük ekran alternatifi olduğunu görüşündeyim.

 • cuneyt

  Arkadaşlar merhaba ben 2009 yılından bu güne kadar Apple ürünleri kullandım. iphone 6 ve iphone 6+ile ilgili düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Adonize edilmiş aliminyum her zaman bükülür ve ezilir. bu normal bilinen bir şeydir. bence esas sorun bu kadar kalitesiz bir malzemeyi neden Apple gibi bir firmanın kullanmış olduğudur. Diğer firmalar su geçirmez kasa ile uğraşırken Apple nin bükülme sorunu ile uğraşıyor olması bence çok komik bir durum. Teknolojinin çok gerisinde kaldığının bariz göstergesi olarak görüyorum bunu. ayrıca dışarıya fırlamış saçma sapan 8 mp kamera saçmalığın tavan noktasında duruyor. 6.9mm ve 7.1 mm şeklinde lanse edilmedi mi bu telefonlar? peki kameranın kapladığı alan bu ölçümün dışında neden tutuluyor? Ayrıca iphone 4 te kullanılan ekranın kırpılmış hali halen iphone6 da kullanılmaya devam edilmiş batarya gelişti diyorlar ancak bence gerileme var. görünen aksamda bu kadar kırpılmış bir cihazın içeride ne gibi kırpılmalara maruz kaldığını düşünmek bile istemiyorum. ios stabilitesinden ve hızından bahseden arkadaşlar var hd ekrana bile sahip olmayan bir cihaz, her tarafı kısıtlanmış bluetooth alışverişinden yoksun bir cihaz halen 8mp kameradan bahseden bir cihaz kısacası söylemek istediğim cihazda özellik yok ki hızını etkileyecek bir durum olsun bence günümüz teknolojisin den çok uzakta kalmış ürünler ben şahsen Apple ile devam etmeyeceğim. beğenen arkadaşlara da saygım sonsuzdur.

 • meego

  bükülme kısmındaki yoruma katılmamakla beraber güzel yazı saol do’cum

 • Necmettin ŞATIRLAR

  Bana bu Apple’ın bükülme testi laboratuvarı sanki bu iddialar ortaya atıldıktan sonra “biz gerekli önlemleri önceden almıştık” diyebilmek için alelacele kurduğu bir yer gibi geldi. Yani telefonların en basit şeyini bile abartarak sunan Apple’ın bunun gibi önemli bir konuda bu denli yavan bir laboratuvarla geçiştirme yapması bana garip geldi!