Apple ID’ye iki Aşamalı Doğrulama

İki aşamalı doğrulamaİki aşamalı kimlik doğrulaması isteğe bağlı bir güvenlik özelliğidir ve çalışma şekli şifrenizi girdikten sonra cep telefonunuza bir kod yollanır, şifreden sonra o -her seferinde yenilenen- kod ile giriş tamamlanır.

Biraz zahmetli ve zaman içerisinde insana bıkkınlık verse de oldukça güvenli bir sistemdir.

Konu ile ilgili Apple’ın sitesindeki açıklama şu şekildedir:

Apple Kimliğinin iki aşamalı doğrulanması nedir?

İki aşamalı doğrulama Apple Kimliğiniz için isteğe bağlı bir güvenlik özelliğidir. İki aşamalı doğrulama aşağıdaki eylemlerde herhangi birini yapmadan önce aygıtlarınızdan birinde kimliğinizi doğrulamanızı gerektirir:

 • Hesabınızı yönetmek için Apple Kimliğim sayfasına girmek
 • Yeni bir aygıttan iTunes, App Store veya iBooks Store alışverişleri yapmak
 • Apple’dan Apple Kimliği ile ilgili destek almak

İki aşamalı doğrulamayı etkinleştirmek başka bir kişinin Apple Kimliğim sayfasındaki hesap bilgilerinize erişebilme, bu bilgilerde yetkisi olmadan değişiklikler yapabilme veya hesabınızı kullanarak alışveriş yapabilme olasılığını azaltır.

Apple Kimliğimle neden iki aşamalı doğrulama kullanmam gerekir?

Apple ile ilgili yaptığınız pek çok işlemde Apple Kimliğinizi kullandığınızdan hesabınızın ayrıntılarına yalnızca sizin erişebilmeniz, parolanızı yalnızca sizin güncelleyebilmeniz veya hesabınızda yalnızca sizin değişiklikler yapabilmeniz önemlidir. İki aşamalı doğrulama Apple Kimliği hesabınızı olabildiğince güvenli tutmak için kullanabileceğiniz bir özelliktir.

İki aşamalı doğrulamayı nasıl ayarlarım?

 1. Apple Kimliğim sayfasına gidin, “Apple Kimliğinizi Yönetin” öğesini seçin ve giriş yapın.
 2. “Parola ve Güvenlik” öğesini seçin.
 3. İki Aşamalı Doğrulama öğesinin altında Başlangıç seçimi yapın ve ekrandaki yönergeleri izleyin.

Nasıl çalışır?

İki aşamalı doğrulamayı ayarlarken bir veya daha fazla güvenilen aygıtı kaydettirirsiniz. Güvenilen aygıt, SMS veya iPhone’umu Bul özelliğini kullanarak 4 basamaklı doğrulama kodlarını aldığınız aygıttır. Bundan sonra Apple Kimliğinizi yönetmek için Apple Kimliğim sayfasında oturum açtığınızda veya yeni bir aygıttan iTunes, App Store veya iBooks Store alışverişi yaptığınızda, aşağıda gösterildiği gibi, parolanızın yanı sıra 4 basamaklı bir doğrulama kodu da girmeniz gerekecektir.

HT5570_01-icloud-2stepfaq-001-en

Giriş yaptıktan sonra hesabınızı her zamanki gibi yönetebilir veya alışveriş yapabilirsiniz. Parola ve doğrulama kodu olmadığı sürece hesabınıza erişim reddedilecektir.

Yazdırmanız ve güvenli bir yerde saklamanız için 14 basamaklı bir Kurtarma Anahtarı da alacaksınız. Aygıtlarınıza erişiminizi kaybederseniz veya parolanızı unutursanız, hesabınıza yeniden erişebilmek için Kurtarma Anahtarınızı kullanın.

Yine de bir güvenlik sorusunu hatırlamam gerekiyor mu?

İki aşamalı doğrulamada güvenlik sorusu oluşturmanız veya bu soruları hatırlamanız gerekmez. Kimliğiniz yalnızca parolanız, güvenilen aygıtlarınıza gönderilen doğrulama kodları ve Kurtarma Anahtarınız kullanılarak doğrulanır.

 

İki aşamalı doğrulama için SMS özellikli bir telefon numarası gerekiyor mu?

Evet. İki aşamalı doğrulamayı ayarlarken hesabınız için en az bir SMS numarası eklemeniz ve doğrulamanız gerekir. En sık kullandığınız SMS numarasını ekleyin. Örneğin, iPhone’unuzda veya diğer birincil telefonunuzda kullandığınız numarayı ekleyin. Ayrıca, kendi aygıtlarınıza geçici olarak erişemediğiniz durumlar için eşiniz veya ailenizin başka bir üyesi gibi bir yakınınızın kullandığı SMS numarasını da ekleyebilirsiniz. İki aşamalı doğrulama için sabit hatlı veya web tabanlı (VOIP) telefon hizmetleri kullanılamaz.

iPhone’umu Bul bildirimlerini doğrulama kodlarını almak için nasıl kullanırım?

iPhone’umu Bul bildirimleri iPhone’umu Bul özelliği açık olan herhangi bir iOS aygıtında doğrulama kodlarını almak için kullanılabilir. iPhone’umu Bul ayarları hakkında bilgi edinin.

Kurtarma Anahtarımı nerede saklamalıyım?

Kurtarma Anahtarınızı evinizde, iş yerinizde veya başka bir konumda güvenli bir yerde saklayın. Anahtarınızı birkaç yerde saklayabilmek için birden fazla kopya yazdırın. Böylece anahtarınız size gerektiği anda kolayca ulaşılabilir durumda olur ve kopyalardan biri kaybolsa veya zarar görse bile yedek kopyanız olur.

Kurtarma Anahtarınızı aygıtınızda veya bilgisayarınızda saklamayın, aksi halde yetkisiz bir kullanıcının anahtarınıza kolayca erişebilmesine olanak sağlarsınız.

İki aşamalı doğrulamayı açtıktan sonra kapatabilir miyim?

Evet. İki aşamalı doğrulamayla ilgili daha fazla bilgi edinin.

İki aşamalı doğrulamayı kullandığımda neleri hatırlamam gerekir?

İki aşamalı doğrulama hesabınızın güvenliğini basitleştirir ve güçlendirir. Bu özellik açıldıktan sonra, başka bir kişinin parolanızı, güvenilen aygıtlarınıza gönderilen doğrulama kodlarını veya Kurtarma Anahtarınızı kullanmadan Apple Kimliğim sayfasından hesabınıza erişmesi ve hesabınızı yönetmesi mümkün değildir. Aşağıdakilerden sorumlu olursunuz:

 • Parolanızı hatırlamak
 • Güvenilen aygıtlarınızı fiziksel olarak güvenli yerlerde tutmak
 • Kurtarma Anahtarınızı güvenli bir yerde saklamak

Aynı anda bu üç öğeden ikisine erişiminizi kaybederseniz Apple Kimliği hesabınız kalıcı olarak kilitlenebilir. İki aşamalı doğrulama açık olduğunda yalnızca siz parolanızı sıfırlayabilir, güvenilen aygıtlarınızı yönetebilir ve yeni bir Kurtarma Anahtarı oluşturabilirsiniz. Apple Destek, servisinizle ilgili diğer konularda size yardımcı olabilir, ancak sizin adınıza bu üç öğeyi güncelleyemez veya kurtaramaz.

Kurtarma Anahtarımı kaybedersem ne olur?

Kurtarma Anahtarınızı kaybederseniz istediğiniz zaman yenisiyle değiştirebilirsiniz:

 1. Apple Kimliğim sayfasına gidin, “Apple Kimliğinizi Yönetin” öğesini seçin ve parolanız ve güvenilen aygıtınızla giriş yapın.
 2. “Parola ve Güvenlik” öğesini seçin.
 3. Kurtarma Anahtarı altından Kaybolan Anahtarı Değiştir öğesini seçin.

Yeni bir anahtar oluşturduğunuzda eski Kurtarma Anahtarınız artık kullanılamaz.

Apple Kimliği parolamı unutursam ne olur?

Parolanızı unutursanız Apple Kimliğim sayfasında Kurtarma Anahtarınızı ve güvenilen aygıtlarınızdan birini kullanarak parolanızı sıfırlayabilirsiniz.

Apple Destek sizin yerinize parolanızı sıfırlayamaz. Parolanızı sıfırlamak için Kurtarma Anahtarınız ve güvenilen aygıtlarınızdan en az birine erişiminiz olması gerekir.

Güvenilen aygıtlarımdan birini kaybedersem veya başka bir kişiye verirsem ne olur?

Aygıtlarınızdan birine artık erişiminiz yoksa, mümkün olan en kısa sürede Apple Kimliğim sayfasına giderek aygıtı güvenilen aygıtlar listenizden çıkarın. Bu aygıt bundan sonra kimliğinizin doğrulanmasına yardımcı olmak için kullanılmaz.

Artık hiçbir güvenilen aygıtıma erişimim yoksa ne olur?

Güvenilen aygıtlarınızın hiçbirine erişemiyorsanız, parolanızı ve Kurtarma Anahtarınızı kullanarak Apple Kimliğim sayfasından hesabınıza erişmeye devam edebilirsiniz. Bunun ardından, mümkün olan en kısa sürede yeni bir güvenilen aygıtı doğrulayın.

İki aşamalı doğrulamayı ayarlamadan önce neden beklemem istendi?

Temel bir güvenlik önlemi olarak, kısa bir süre önce Apple Kimliği hesap bilgilerinizde önemli değişiklikler yapıldıysa Apple iki aşamalı doğrulama kurulumunun devam etmesine izin vermez. Önemli değişiklikler arasında parola sıfırlaması veya yeni güvenlik soruları sayılabilir. Bu bekleme süresi Apple’ın hesabınıza erişen veya hesabınızda değişiklik yapan kişinin siz olduğundan emin olmasını sağlar. Bu bekleme süresinde hesabınızı Apple servisleri ve mağazaları ile her zaman olduğu gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Apple kaydettiğiniz tüm adreslere bekleme sürecinde olduğunuzu belirten ve hesabınıza yetkisiz bir kişinin eriştiğini düşünüyorsanız Apple Destek birimiyle iletişim kurmanızı öneren bir e-posta gönderir. Apple Kimliği hesabı sayfasında ve aldığınız e-postada belirtilen tarihten sonra iki aşamalı doğrulamayı ayarlayabilirsiniz.

Bekleme süreniz dolduktan sonra iki aşamalı doğrulamayı tamamlamanız için 30 günlük bir süre tanınır. Ayarlama işlemini 30 gün sona erdikten sonra tamamlamaya çalışırsanız veya bu süre içinde hesabınızda önemli değişiklikler yaptıysanız başka bir bekleme süresi başlatılabilir.

İki aşamalı doğrulama hangi ülkelerde kullanılabilir?

İki aşamalı doğrulama aşağıdaki ülkelerde kullanılabilir. Yeni ülkeler eklendiğinde, Apple Kimliğim sayfasında oturum açtığınızda iki aşamalı doğrulama seçeneği hesabınızın “Parola ve Güvenlik” kısmında otomatik olarak görüntülenecektir.

Argentina
Australia
Austria
Belgium
Bolivia
Brazil
Canada
Chile
China
Columbia
Costa Rica
Denmark
Dominican Republic
Ecuador
El Salvador

Finland
France
Germany
Greece
Guatemala
Honduras
Hong Kong
India
Indonesia
Ireland
Israel
Italy
Japan
Korea
Luxembourg
Macao
Malaysia
Mexico
Netherlands
New Zealand
Nicaragua
Norway
Panama
Paraguay
Peru
Philippines
Poland
Puerto Rico
Portugal
Russia
Singapore
South Africa
Spain
Suriname
Sweden
Switzerland
Taiwan
Thailand
Turkey
United Arab Emirates
United Kingdom
United States
Venezuela
Vietnam

Kaynak Tatlısı: Apple.com