Ne Kadar Giriyor?

19MayisZam
Apple 19 Mayıs’ı fiyatlara abanma ve geçirme bayramı sanmış olmalı ki fiyatlarına korkunç bir ayarlama yaptı. Tabii şaka bir yana dövizin başına gelenler, vergiler derken bu değişim pek beklenmedik bir şey değildi ama olay ne kadar değişmiş görmek istersiniz diye düşündüm.

Şöyle bir tablo hazırladım. Daha doğrusu geçirmenin tablosunu çizdim desem yeridir. Eski fiyatlar ile yeni fiyatları kıyasladım üçüncü kolona ne kadar zam geldiğini ekledim. Daha sonra dayanamadım aynı ürünlerin ABD fiyatını ekledim ve döviz kurunu 2.58 olarak hesaplayıp aradaki farkı TRL olarak gösterdim. Derken yine duramadım ve Apple’ın tüm ürünlerini bu listeye ekledim.

Göz oyucu watermark için özür dilerim ama iki saate yakın süren bu tablonun çalınması an meselesi diye düşünüyorum.
Apple-Fiyat-Farki

Tablomuz güncellendi ve örnek teşkil etmesi açısından Kalifornia’nın kalın %9’luk vergisi eklendi. Böylece alışverişinizi satış vergisi olmayan eyaletlerden (Oregon, Alaska, Montana, New Hampshire ya da Delaware) değil de Los Angeles’tan yaparsanız başınıza gelecekler daha net bir hal aldı.

İş bu tabloyu da birbiri ile formuller ile ilişkilendirerek hazırladım ki yarın döviz değişirse, öbür gün başka ‘fiyat ayarlamaları’ gelirse, düzenlemesi kolay olsun.

Şimdi tablonun kolonlarını hemen tek tek izah edeyim:

Eskiden: Zamdan önceki fiyatlar TRL olarak
19 Mayıs: Zamdan sonraki fiyatlar TRL olarak
Gelen Zam: Zammın ne kadar olduğu.

ABD Fiyatı: Aynı ürünün ABD’deki fiyatı $ olarak
ABD Fiyatı TRL: Aynı ürünün ABD fiyatının TRL karşılığı
TR-ABD: Türkiye fiyatından ABD fiyatı çıkarılınca kalan.

ABD Fiyatı + TAX $: ABD fiyatına vergi eklenince gelinen durum $ olarak. (Vergi Kaliforniya baz alınarak hesaplanmıştır)
ABD Fiyatı + TAX TRL: Aynı fiyatın Türk Lirasına çevrilmişi.
TR – (ABD+TAX) TRL: ABD fiyatına TAX eklenmiş halinin Türkiye fiyatından çıkarılınca varılan sonuç TRL olarak.

Bu arada küçük bir not, bu Garanti Uçuş Hattı denen yerden bir kaç tarih denemesi yaparak bulduğum en iyi ABD gidiş dönüş uçak bileti fiyatları. Screen Shot 2015-05-19 at 7.48.12 PM

Kabaca ve konaklama ve vizeyi saymadığımız bir hesapla, Türkiye’den 5K iMac alacağınıza, 1,594TRY’ye ABD’ye geliyorsunuz. 5K’yi alıyorsunuz, beraber çay içiyoruz, Hollywood’un çiş kokan sokaklarında kakara kikiri yapıyoruz, akşamına basıp dönüyorsunuz. Aradaki 2,321.6 TRY’lik fark dolayısı ile cebinize 727.6 TRY kalıyor.

Ya da vergileri hesaplarsak 1,833.75’lik farktan cebinize, 239.75 TRY kalıyor.

Tişikkirlir Sipirmin!

Son güncelleme 20 Mayıs 2015