iPhonedo 7.0

iPhonedo70 Her şey önce gaz ve toz bulutuydu. Sonra büyük patlama, hipernova, süpersoba derken 2009’da iPhonedo YouTube’a ilk videosu iPhone 3GS kamera testini yükledi.

Her ne kadar bundan daha önce Google Video’ya 1. nesil iPhone ile ilgili videolar yüklenmiş olsa da YouTube macerasını başlatan ilk video buydu.

Derken aradan yıllar geçti kanalımız büyümeye başladı bir çok unutulmaz an yaşandı ama elbette ki zamanla iPhonedo kendi yükünü taşıyamaz hale geldi. Bunun sinyalleri 2013’ün Eylül ayında, vidoların hazırlanması için harcanan zamanın, iş, eş ve geri kalan hayatımı etkilemesi ile gelmeye başladı.

Bunun en basit örneği ortalama bir video için harcanan zamanın 3-6 gün arasında değişiyor olması. Kendi hayatınızı bir düşünün, patrondan/okuldan kaç kez 6 günlük izin isteyebilirsiniz? Bu durumda 2014’ün sonunda iMovie incelemesi ile iPhonedo defterini kapatmaya karar verdim. Zaten gidilen yolun çıkmaz bir sokak olduğu 2014 içinde kaybedilen 10.000’i aşkın abone ile de kendini açıkça belli etmeye başlamıştı. Evet, biz bize çok eğleniyorduk, kakara kikiri oh ne ala mualla şeklinde lale devrini yaşamak güzeldi ama ‘bu testler ne kadar sürecek böyle!’ sorusu cevabını vermeye başlamıştı. iPhonedo gelmesi gereken yere gelememişti.

Bunun en büyük nedenlerinden biri iPhonedo’nun herkese göre olmayışı. Yani, sizin gibi insanları bulmanın zorluğu. Ama bu, bu kanalın en sevdiğim yanlarından biri. Genellikle benzer yolda gidenler ‘seyirci ne ister’ diye düşünerek olaylara yaklaşırken, kanalımızada değişmeyen tek şey ‘bu benim çok ilgili çekiyor, bunu paylaşmak istiyorum’ duruşu oldu. Hala daha kanalımızda hiçbir inceleme, hiçbir an, hiçbir düşüce satın alınmış değildir. Bu tempoda, bu tarz ürünlerin incelendiği bir yapı için böyle bir duruş sergilemek oldukça zor.

2014 süresince bir çok kez ‘bu video İngilizce olsaydı’ içerikli mesaj gördüm ve bu konuyu değerlendirmeye başladım. Global bir yapıya geçmek çok büyük bir adım olacaktı. Ama açıkçası bırakmaya karar verdiğim bir hobinin böyle bir yola dönerek hayatta kalması fikri çok ilgimi çekti. Sosyal meyda uzmanlığı yapan bir çok insanla görüştüm, hatta YouTube’un kendi elemanları ile konuştum.

2015’te iPhonedo 5.0 adı ile kanalda İngilizce yayın yapmaya başladım. O andan itibaren yaşanan değişimler bu kanalın 5-6 yıldır gelemediği yere bir kaç ay içinde gelmesi ile sonuçlandı. YouTube’un sinema salonunda videolar gösterildi, Arnold beyciğimle promosyonda yer aldım, bir çok marka sosyal medya hesaplarında iPhonedo’ya yer vermeye başladı

iPhonedo 1 Ocak 2015’te, 2013-2015 arasında yaşanan 15.000 bin abone kaybına rağmen 75.000 abonesi olan bir kanaldı. Bu sayıya 6 yılda ulaşıldı. 2015 itibari ile global yapıya geçince bu değişimi beğenmeyen 16.000 abone daha kanalımızdan ayrıldı…

Ama 2015 itibari ile kanalımızın toplam abone sayısı 11 ay içinde 107.000’i geçmiş bulunmaktadır! Bunu perspektife koyabilmek için şöyle bir örnek vereyim, 11 ayda abone olanların sayısı 48.000, 2009’dan 2014’ün sonuna kanalımıza abone olanlarıdan (42.000) daha fazla.

Bu küreselleşme hobinin işe dönüşmesi yolunda emin adımlarla ilerlemesi anlamına geldi. Böylece, hayatımın sonuna kadar sevdiğim şeyi yapabilme fırsatı buldum.

iPhonedo 6.0 global yapı böylesine iyi gitmeye başlayınca anons edildi ve Türkçe içerik isteyen, altyazı okumak istemeyenler için YouTube.com/iPhonedoTR kanalı devreye girdi. Bu dengeyi bulmak benim için oldukça uzun sürdü.

Şimdi sırada 7.0 var.

7.0 köklü bir değişim değil, daha çok global yapının sosyal medyaya yayılması açısından atılacak bir kaç adımdan oluşuyor.

İlk olarak İngilizce Twitter ve Facebook hesapları devreye girecek. Şu anda Türkçe içerik sunan Twitter ve Facebook hesaplarını takip ediyorsanız yapmanız gereken bir şey yok, o sayfalar olduğu gibi devam edecek. Değişen bir şey olmayacak.

İlerisi için amaçlanan durum iPhonedo Türkiye ile Türkçe sosyal medyayı, Global kanal ile yeni açılacak hesapları eşleştirmek. Böylece İngilizce/Türkçe ayırımı daha net bir hale getirmek. Bu da sanıyorum 2017 yılına doğru net bir şekilde işler bir hale gelecektir.

Bu durumda bir ürün incelemesi yapıldığında Türkçe tweet ile İngilizce videoya bağlantı vermek yerine her hesabın kendi lisan bütünlüğü olacak.

Sc

Facebook beyciğimin globalizasyon de le kanalizasyon nimetinden faydalanarak İngilizce içerikli bir sayfa ile halihazırda yayında olan iPhonedo facebook sayfamız birleştirilecek ve iki tık bir pırt ile istediğiniz lisanda yayın yapan sayfayı seçebileceksiniz.

Bu değişimde benim için en önemli şey YouTube’da olduğu gibi sizlerin takip ettiği bir mecrayı globale çevirmek değil. YouTube.com/iPhonedo’nun İngilizceye dönmesi zorunlu bir tercihti. Bir çok takipçi haklı olarak ‘niye yeni kanal açmadın’ dedi. Hemen kendilerini bloklayıp, siteden sepetledim. Şaka bir yana bugüne kadar iPhonedo’yu duymuş şirketler, YouTube Space ile olan durum ve global yapıyı destekleyenleri kaybetmemek adına doğru hareket varolan kanalın globale dönüşmesiydi. Ama Facebook ve Twitter için aynı durum söz konusu değil. Yani var olan Türkçe Facebook ve Twitter hesapları olduğu gibi kalacak, İngilizce gönderiler için yeni hesaplar açılacak ve 2017’ye doğru yavaş yavaş global içerikle Türkçe içerik birbirinden ayrılacak.

Tüm bu işlemler sırasında matriks’te sıkıntılar olabilir mi, kafamız gözümüz kopar mı, onaylanmış sayfaların onayı gider mi bilemiyorum. O yüzden iPhonedo.net’i yer imlerinize ekleyin ve baktınız facebook ve twitter’da hesaplar uçmuş buraya gelip olan biteni takip ediniz.


Bu arada global ve TR kanalının izlendiği ülkeler şu şekildedir:
IMG_2059

2015 iPhonedo için en eğlenceli, en yorucu yıl olmuştur. İçinizde YouTube kanalı olan ve global bir yapıya geçmek isteyen varsa sizi sonuçlarından çok memnun olacağınız bir dünya bekliyor.

Global sosyal medya hesapları hazır olduğu zaman yeniden duyuru olacaktır. Şu anda devam eden düzen, yani videoların anons edildiği yol daha önce de bahsettiğim gibi 2017’ye doğru sadece global hesaplarda anons edilecektir. Yani değişim birden bire olmayacaktır.

Ayrıca Global ve TR videoları peşpeşe izlemek isteyenler her zaman iPhonedo + iPhonedoTR listesini takip edebilirler.

Bu uzun yazıyı okuduysanız size çok teşekkür ederim. Videolar kadar bu tarz konularda sahne arkasında dönenleri de paylaşmak hoşuma gidiyor.

2016’da başınıza büyük bir bela açmıyorum gördüğünüz gibi 🙂

Kendinize çok iyi bakın vüeee hoşçekeealaaağğnn!


Tüpçü şubelerimiz şu şekildedir.
? www.youtube.com/iPhonedo
?? www.youtube.com/iPhonedoTR
? www.youtube.com/ayfondo