olloclip 4-in-1

ollo clip 4 in 1iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın kamerasına takılan, hem ön hem arka kamera ile kullanılabilen 4’ü bir arada lens çeyiz seti incelemesi ve testleri.

 


 

olloclip sitesi: olloclip.com (Türkiye’ye gönderiyorlar)
Amazon bağlantısı: http://j.mp/OlloClip4in1

 


 

olloclip ile ilgili düşüncelerim: iPhone 4’ten beri kullandığım bir üründür ve bu sefer ürün kalitesi oldukça artmış. iPhone 6 Plus’ta film olmasına rağmen (biraz dikkatli olursanız) filme zarar vermeden lensi takabiliyorsunuz. Lenslerin kalitesini çok beğendim özellikle balık gözü lensin kenarlarının görüntüyü eskiye oranla çok daha az deforme etmesi ve kaybedilen alanın olmaması oldukça hoşuma gitti.

iPhone 6 Plus’ta olloclip sağa sola doğru kaydırılabiliyor bunun nedeni, ön ve arka kameraya lenslerin denk getirebilmesi. iPhone 6 Plus’un ön ve arka kamerasının arasındaki mesafe iPhone 6’dan daha fazla olduğu için kaydırmak gerekiyor. iPhone 6’da böyle bir durum sözkonusu değil, lensi taktığınız zaman biri ön diğeri arka kameraya denk geliyor.

Lens ile ilgili iki ayrıntıya da dikkat çekmekte fayda var. Birincisi, lens yapısı itibariyle ışık sensörünü, flaşı ve ikinci mikrofonu kapatıyor. Dolayısı ile bu çekimleri yaparken otomatik ekran parlaklığını kapattım. Ses için de erişebilirlikten gürültü kesici (noise cancellation) seçeneğini kapatırsanız bir problem yaşamamanız gerekir. Flaş ile ilgili yapabileceğiniz pek bir şey yok, keza tüm ollocliplerde aynı durum mevcut.

Eğer iPhone ile pıtığraf çekengillerdenseniz, bu lens seti beklentilerinizi karşılayabilir.

 


 

olloclip videosunun hazırlanması oldukça uzun ve yorucu oldu. Bu videoda kutu açılışı, inceleme ve test düzeninin sınırlarını ve çekim kalitesini sıradışı bir anlatım ile yapmak istedim, bu eskiden 2.0 dediğim ama sonradan 5.0 olarak değiştirdiğim 2015 model iPhonedo için ısınma turu ve deneme adına yapılmış bir video. Hiç konuşma olmamasının nedeni evrensel olabilmesi.

Not: Bu bir reklam değildir, incelemedir. Reklam ile ilgili görüşlerim için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

 


 

Meraklısına notlar:

 • Videoyu hazırlarken kutu açılışını iki kere çektim. Bir tanesi siyah, diğeri beyaz zeminle. Böylece ürünü öne çıkarabilecek kareleri ona göre seçtim. Örneğin olloclip’e takılan siyah aparat, siyah zeminde kayboldu ama beyaz zeminde oldukça öne çıktı. Aynı şekilde kutu beyaz olduğu için siyah zeminde çok daha etkileyici göründü.

 •  

 • olloclip şarkısı ilk olarak 2012’de yaptığım olloclip için bestelenmişti.


  Bu video için şarkıyı baştan kaydettim. Müzik kayıtları için Logic isimli programı tercih ediyorum. Bu şarkının yeniden düzenlemesi ve kaydı sanıyorum 4 gün sürdü.
  Ollo Clip Logic
  Şarkının ortasındaki bölümde arka vokallerde AyNine eşlik ediyor.

 •  

 • Kapak fotoğrafı için yaptığım çekim, ışıkların kurulumu, fonun yeniden hazırlanması ile tahminen 2-3 saat civarı sürdü.
  Screen Shot 2014-12-04 at 2.16.48 PM Bu çekimde olloclip’i öne çıkaracak ama iPhone’un iPhone olduğunu da belli edecek bir kompozisyon bulmak için farklı açılar denedim.
 •  

 • Fotoğrafın temizlenmesi ve sunulabilir bir hale gelmesi yine bir kaç saat gerektirdi. Çekimler sırasında toza ve parmak izine oldukça dikkat ediyorum ama ürünü belirli bir şekilde yerleştirdikten sonra konan tozlara müdahale etmek pek mümkün olmuyor, bu durumda photoşokella ile temizlik yapmam gerekiyor.
  ollo clip photoshop
  Fotoğrafın normalde fonu griye kaçan bir beyazdı, bunu 255,255,255 beyaza, siyahları da oldukça siyah hale getirdim. Ürünün iPhone’dan daha siyah olması benim için daha öne çıkması anlamına geldiği için, ürünü %20 görünür siyah renk ile fırçaladım. (sen ne biçim ürünsün, utan kendinden diye bağırdım)
 •  

 • Videoyu Final Cut ile düzenledim. Videoda 250’den fazla kare mevcut.
  ollo clip final cut Videonun hazırlanması için LA Otomobil Fuarı çekimleri dahil 3 gün boyunca çekim ve sanıyorum 4 gün boyunca düzenleme gerekti. Video dün gece saat sabaha karşı 4 gibi bitti, YouTube’a yüklemeye bırakıp, 6 saat uykudan sonra (burada saat sabah 10, Türkiye’de akşam 8 civarında) uyanıp videoyu yayına gönderdim.
 •  

Reddit bağlantısı: http://j.mp/olloreddit