İnterneti altüst eden film İnternette!

InterviewNormalde boş salonlara oynaması garanti olan ama kaynağı Kuzey Kore olduğu düşünülen hack ve sızdırmalar ile internet manşetlerinden, twitter trendik töpiklerinden düşmeyen film The Interview (Görüşme) az önce internette yayınlandı!

http://www.theinterview-movie.com/

Video şu anda Türkiye’de yayınlanamıyor!

YouTube’da $5.99’a izleyebileceğiniz filmin bu kadar olaylı olmasının nedeni senaryosu. Seth Rogen ve James Franco başrollerini paylaştığı film, Kim Jong-Un’un suikastini konu ediyor. ‘Bacınıza yapılsa hoşunuza gider miydi?’ yaklaşımı ile pire kadar filmi deve yapan bir yaklaşım bir çok çevre tarafından sorgulanıyor. Tüm bu olaylar gerçek miydi? Yoksa tezgahlanmış bir pazarlama mıydı?

Aylar önce filmin fragmanı yayınlanınca kendisine ‘Guardians of Peace’ ya da kısaca GOP diyen bir grup Sony’nin sinema departmanı Sony Pictures’ı hacklediğini terabaytlar ile ifade edilen bilgilere ulaşıtığını ve The Interview geri çekilmezse tüm kirli çamaşırların sızdırılacağını duyurdu.

Ardından GOP (haha gop) yayınlanmamış bir kaç filmi internete sızdırdı, patronların kendi aralarındaki yazışmaları sızdırdı, hatta bu yazışmalara Steve Jobs’ın çekilmesi planlanan film ile ilgili bilgiler de dahildi. İşin garibi bu ‘sızdırılan’ bilgileri nereye sızdırdıkları, bu haberleri yapan sitelerin bu bilgilere nereden ulaştıkları beni epeyce düşündürmüştü. Haberler genellikle internetin kanserli sitelerinin başında gelen BuzzFeed’den geliyordu.

GOP sonlara doğru sinemaları tehdit emeye başlayınca, sinema sahipleri The Interview’i yayınlamayacaklarını duyurdu. Bu durumda onlar kaybedince biz de kaybettik sayıldı tadında Sony geri adım atmış gibi oldu.

Bunun üzerine GOP ‘kendin coş’ moduna girerek, bir yanlış daha yaparsanız sizi yok ederiz diye bir açıklama yaptı… Bir kez daha bu açıklamalar nerede yapıldı, kim duydu şahsen ben tam yakalayamadım.

Fakat dün Kuzey Kore 9 saat boyunca tüm internetini kaybetti ve kaynağı ve neden olduğu bulunamadı.

Bugün film internetten ücretli olarak izlenebilecek bir şekilde yayınlandı.

Ne diyorsunuz?
Tüm bunlar gerçek miydi yoksa filmin tanıtılması için düzenlenen reklam mıydı?


Hayır, yaşananlar reklam değildi…