YouTube.com/iPhonedo 150.000 Özel

Youtube150

YouTube.com/iPhonedo çok yakın zamanda 150.000 aboneye ulaşacak. Bununla ilgili bir şey paylaşmak istiyorum. iPhonedo’nun YouTube hayatı 2009’da başladı ve 2014’ün sonunda 75.000 aboneye ulaştı. 2013’ün Ekim ayından 2014’ün sonuna kadar kanalda, yapıda hiç bir değişiklik olmamasına rağmen durduk yerde 15.000 abone kaybı yaşandı. Eğer YouTube ile ilgilenen biriyseniz bu sayıların anlamını daha iyi bilebilirsiniz.

Şimdi, globalleştikten sonra, 5 yılda 75.000 aboneyi zor bulmuş kanalımız, 1,5 yıl içinde 150.000 aboneye ulaşmak üzere (400 kişi kaldı) üstelik bu globale geçtikten sonra kanalımızdan ayrılan 24.500 aboneye rağmen ulaştığımız bir sayı. Yani esasında 2015’ten bugüne kanalımızda yeni 97.000’e yakın üye var.

iPhonedo artık bir hobi değil, iPhonedo artık benim hayatım ve bunu her ne kadar her fırsatta dile getirsem de yeterince ifade edebildiğimi düşünmüyorum, 2014’ün sonunda kapanıp gitmeye yüz tutmuş bir Tüpçü kanalı, sizlerden gelen tavsiyelerle bu denizlere yelken açtı ve sizlerden gelen destek ile bugünlere ulaştı.

Bugün İki tane 1.000.000 izleme almış videomuz var. Arkamızda ne bir ajans, ne de bir marka var. Ne izleyici, ne izleme satın aldım. Hala daha hiç bir inceleme ücret karşılığı yapılmadı. Tamamen özgürüz, istediğimizi, düşündüğümüzü, fikrimizi kimsenin bakışları altında kalmadan söyleyebiliyoruz, bunun önemini izah etmem mümkün değil.

Esasında çok mümkün, bir çok kanal televizyonda gece kuşağında ürün satmaya çalışan programlara dönüşürken, iPhonedo’yu henüz kimse avucuna alamadı.

İçeriği kendine has olan, hatta videoları taklit edilmiş Türkiye’den çıkan ilk ve neredeyse tek kanal olduğumuzu söylesem herhalde yeridir. İlk globale geçtiğimizi anons ettiğim zaman ‘bu işi İngilizce yapan binlerce kanaldan biri olacaksın’ denmişti. Oysa işler pek öyle olmadı, koskoca markaların, habercilerin peşinde ‘ayılar videomu niye taklit ettiniz’ diye koşturmaya başladık.

Kimileriniz istemese de altyazı okuyarak sadece destek olmak için aramızda kaldı, kimileriniz yabancılar garipsemesin diye YouTube’da İngilizce yorumlar yazmaya yazdırmaya başladı. Bunlar öyle unutulacak şeyler değil. Bunlar çok düşünceli hareketler. Her zaman iPhonedo’da bir çok ilk yaşandı, her zaman öyle ya da böyle bir çok benzer yapının bir adım hatta iki adım önünde olduk, bu tek kişilik kadro için özellike birazdan 43 yaşına girecek biri için oldukça zaman alan işler demek oluyor ama açıkçası buna değiyor.

Evet, bu aralar iPhonedoTR kanalına gerekli önemi veremediğimin farkındayım ama bu durum ile ilgili gelişmeler zamanla olacaktır. Daha önce de bir çok defa benzer duraksamalar kanalımızda olmuştur, müsterih olunuz, hepsini yavaş yavaş hallederiz.

Önümüzde bir çok proje var; Türkçe albüm, iPhonedo.com’un açılışı ve daha şimdilik peri tozu kaçmasın diye saklı tuttuğum projeler.

150.000 abone bir çok popüler kanal için pek bir şey ifade etmiyor olabilir ama benim için çok büyük önemi var, aramızdan ayrılan toplam 40.000 abone de benim için çok değerli, bir süre dahi olsa bizimle olduğu, destek olduğu için yeri doldurulamaz onların da.

Artık, sadece Türkiye ve Azerbaycan değil, dünyanın her yerinden do’stlarımız var. Her ne kadar bir çok yerde kanalımızın sadece Türkiye’den izlendiğini işaret eden yorumlar okusam da esasında şu anda Türkiye, kanalımıza gelen izlemenin %30’unu oluşturuyor. Bunu duyanlardan VPN’dir diyen oluyor ama öyle olsa aynı sonuç iPhonedoTR’da da olurdu, iPhonedoTR’ın Türkiye’den izlenme oranı %98 civarında.

Tahmin edersiniz ki, nefretin, ırkçılığın, ayırımcılığın bu derece sapıttığı, herkesin birbirine işini nasıl yapması gerektiğini söyleyip kendi işini savdığı bir dönemde sizlerle bunun tam tersi yönde taviz vermeden gitmeye çalışmak mutluluk verici.

Ayrıca hazır istatistiklerden konuşurken berlitmek istediğim bir konu daha var, her ne kadar Barış Manço izleyerek büyümüş biri olarak kanalın yaş ortalamasından rahatsız olmak nasıl bir hassasiyettir anlayamasam da kanalımızın yaş ortalaması tahmin edildiği gibi 11-13 değil 27 civarındadır, soru cevap videosuna katılma cesareti gösterenler, aktif olanlar genellikle genç dostlarımız olduğu için analiz uzmanı yandan çarklı sosyal medya müdürleri durumu yanlış değerlendirmiştir. Bu uzman arkadaşlar sanıyorum bir düğüne gidince dans pistindeki çocukları görünce de düğünün yaş ortalaması hakkında sağlıksız sonuçlara varıyorlardır ya da beyin yaşları ile ortalamayı düşürüyorlardır. (Heh hehehheeheh! şaka, gel öpücem)

Açıkçası kanalın yaş ortalaması değil 13, 7 dahi olsa ne değişecek pek bilmiyorum ama böyle bir konuda merakınız varsa onu da gidermiş olmak isterim.

Şimdi hedefimiz 1 milyon, şimdi hedefimiz hepinizin göğüsünü kabartacak işler yapmak ve her zaman dediğim gibi yanımda sizin gibi insanlar oldukça bu hedeflere ulaşmak an meselesidir!

İyi ki varsınız!
Hepinize çok teşekkür ederim.

4 Haziran’da 43 oluyorum, yavaş be, yuh be!