5.0 Seyir Defteri

50SeyirDefteri 2015’in ilk videosunun hazırlık aşamalarını, videonun ne durumda olduğunu takip edebileceğiniz seyir defteri.

Bu sayfa video çıkana kadar her gün güncellenecektir.
 


 
IMG_05205 Ocak 2015:
2015’te gelecek bir çok değişimlerden biri de boş beyaz duvarın süslenmesi. Burada gördüğünüz poster de bunlardan biri. Bu değişimi üstünkörü bir şekilde şu çizimde sinyalini vermiştimdiri.
 


 
IMG_05256 Ocak 2015:
İlk video için senaryo aşaması başladı, ilk defa bu videoda bu denli disiplinli bir yaklaşıma ihtiyaç duydum. Bunun tahmin edersiniz ki en büyük nedenlerinden biri, bu videonun ingilizce olacak olması, açıların değişmesi.

İlk videonun adı da bu senaryoyu yazarken ortaya çıktı. Şimdilik kod adı ile anılmasında fayda var.

 


 
IMG_05287 Ocak 2015:
Çekimlerin ilk günü. Ay Nine’nin de işini gücünü bırakıp katılması ile çekimler resmen başlamış oldu. İlk durağımız Relativity Media oldu.
IMG_0527
Çekim öncesi çalışanlarla tanışma ve sohbet edildi. iPhonedo ile ilgili bilgiler paylaşıldı. Sonra da çekim gerçekleşti. Çekim 2 saate yakın sürdü.

FullSizeRender

Alyssa Price


Buradan sonra ikinci durak GarageBand videosundan ve Bodrum klibinden hatırlayacağınız Alyssa ile gerçekleşti.

Alyssa bir kaç sahnede sergilediği doğaçlamalar ile çekimlere büyük bir eğlence kattı.

Çekimler bittiğinde saat akşam 6 civarıydı ve kahvaltı dışında yemek yiyecek vakit bulamamıştık. Haliyle bir yerlerde bir şeyler atıştırdık. Eve dönüp çekimleri kontrol ettim.

 


 
IMG_05378 Ocak 2015:
Bugün Ay Nine’nin doğum günü. Haliyle çok fazla çekim yapılabileceğini sanmıyorum. (ne hediye aldığım sıklıkla soruldu, fotoğrafta görebilirsiniz)

Bugün senaryo ile ilgili eklemeler ve iş bu video için alınan kostüm vesaire düzenlenmesi ve test edilmesi ile geçecek gibi görünüyor.

 


 
9 Ocak 2015:
Yeni farkettim, videodan önce saçımı kestirmeliyim ve traş olmalıyım. Senaryo yazmak çok eğlenceliymiş, eğer kafanızdaki kurgu güzelse, neredeyse olan biten kendi kendine ortaya çıkıyor. Bu videonun ne derecede saçmalık olduğunuz izah edemiyorum. Görüp görebileceğiniz en gudük video olabilir.

Pazar günü FOX stüdyolarına gidilmesi kesinleşti. Burada da tahminen otuz saniyesi ya da bir dakikası kullanılcak bir video için saatler harcanacak.

Ayrıca şimdilik değinemeyeceğim harika bir kaç gelişme var! Sabırsızlanıyorum!

Duvarı süslemek için alınan çıktıların kalitesi yetersiz, yeni bir yer bulunması gerekiyor.

YouTube Space LA, başvurumu kabul etti, hazırlık eğitimi verdiler ve iki tane de test yaptılar (yanlış cevap verirseniz diğer soruya geçmiyor, böylece testlerden kalmak gibi bir durum söz konusu değil) şimdi 15’inde gidip toplantılarına katılıp tanışacağım.

YouTube Space nedir diyenler oldu, YouTube’un bir hizmeti, burada video çekip, düzenleyip, diğer kanal sahipleri ile tanışma fırsatı bulabiliyorsunuz. Size kamera, ışık, ne lazımsa veriyorlar. Şimdilik ayda bir video çekme hakkı var, bu zamanla iki en fazla da altı’ya çıkıyor. Kimi videoları burada çekebilirim ve diğer Tüpçülerle tanışmak da güzel olur. YTSLA her daim kullanmak istediğim bir hizmet değil çünkü videoları siz yayınlamadan önce onların onaylaması gerekiyor. Ayrıca her çekim için sigorta yaptırmanız gerekiyor.

Bugün senaryoyu neredeyse bitmiş haline getirirsem işler çok kolaylaşacak.
 


 
10 Ocak 2015:
Bugün yağışlı bir gün. Her işin ters gittiği günlerden biri. Tüm bu aksiliklere rağmen Fox stüdyolarındaki çekim gerçekleştirildi. Normalde her saniye İngilizce konuşan biri olarak iPhonedo çerçevesinde ingilizce konuşmak çok garip geliyor.

IMG_0552

Senaryo biraz daha gelişti. Hatta bu video kısa film halini almaya başladı. Kurguya girmek için çok büyük heyecan duyuyorum.

Müzikler ile ilgili kıpraşımlar başladı.
 


 
11 Ocak 2015:
Yeni ışıklandırma için araştırma yapıyorum, daha güçlü bir aydınlatmaya ihtiyacım olacak. Ayrıca YouTube Space’den 15’indeki toplantıya dair onay geldi. Bakalım orada neler olacak.

Senaryo ile ilgili oldukça zor bir bölüme geldim. Ayrıca bu video için hazırladığım dekor vesaire eşyalar ile ilgili kafam oldukça karışık. İşin içinden nasıl çıkılacak bunu çözmem gerekiyor. Neyse ki günlerden pazar, deliler gibi çalışmasam da olur.

Bazı detaylara değinemiyorum çünkü video ile ilgili mümkün olduğu kadar az konuşmak istiyorum.

Belki bu hafta içinde bir adet fragman YouTube’a koyabilirim.

Kanalı sadece YouTube’dan takip eden bir kısım takipçiler hem 5.0 ile ilgili açıklamaları görmemiş, hem de bir sonraki videoda neler olacağından habersiz gibi görünüyor.

Soru Cevap 3, Türkcell’in 3G’si, GarageBand ile kız tavlamak, bunlar ve benzerleri hep çok zor videolardı, çekimleri, düzenlemeleri çok uzun sürmüştü. Ama hiç biri bu 5.0 videosu gibi değildi. Eminim ki yayınlandığı zaman pek hissedilmeyecek ama hazırlık aşaması bu kadar yoran bir video hiç olmamıştı.

 


 
12 Ocak 2015:
Yeni ışık arayışı pek bir yere varamadı. 600 LED’li ışıkların fan sesi videoya karışıyor. Senaryo eksiklikleri bugün tamamlanırsa harika olur! HARİKA OLUR BAK! iPHONEDO SANA DİYORUM!

Ayrıca bugün marangoz beyciğime gidildi, posterlerin yapıştırılıp asılması için tahta kestirildi.
IMG_0562
IMG_0561

Videonun en başında bir konuşma (tanıtım gibi) olacak, bunu seslendirecek birini bulmam gerekiyor.

En önemli sahnelerden biri için deneme çekimi yapılacak.

Çok iş var!

 


 
13 Ocak 2015:
Bu hafta içinde bir adet fragman yayına girse iyi olur, YouTube yosun tutmasın. Bunun için müzik hazırlanmalı.

 


 
14 Ocak 2015:
Dün gece 4 civarında yatma pahasına ışık konusuna çözüm getirdim. Yeni ışıklar yolda, meraklıları için izah edeyim eski sistemin 3 kat daha güçlü olan düzenine geçiyorum. 5500k, CFL denilen her biri 105 watt olan Compact Flourescent Light sipariş ettim. Var olan sistemde 120 wattlık 2 adet CFL kullanıyordum. Şimdi 7 adet olacaklar. Belki tavana da ayrıca bir aydınlatma ekleyebilirim.

IMG_0567Duvar süsleme sanatı (ya da zanaatı) için bugün kestirilen tahtalar boyanmaya başladı. Asılacak posterler’in kenarlarında yarım santimlik boşluklar kalacak ona istinaden kenarları siyaha boyadım. Duvarı boyamak ya da iPhonedo 5.0’ı temsil eden duvar kağıtlarında gördüğünüz Grid adını verdiğim tasarımı uygulatmak istiyorum ama oldukça masraflı görünüyor.
Screen-Shot-2015-01-14-at-12.35
Ayrıca dün gece ilk deneme çekimi, eski ışıklara ve süslenmemiş duvara rağmen başarı ile tamamlandı.

Yarın ilk çıkacak 5.0 video ile bir alakası olmasa da YouTube Space’e gidiliyor. Orada olan biteni de sizlere ileteceğim.

Bugün şu diyorum, senaryoyu diyorum, tamamlasan diyorum, aypöndö diyorum!

 


 
15 Ocak 2015:
IMG_0570
Sol baştan sayıyorum, kestirilmiş dahda, boyanmış dahda, poster uygulanacak hale gelmiş dahda. Şimdi posterleri bozmadan yapıştırma safhasına gelmiş bulunuyorum. Bunun bir de asılabilir hale gelmesi gerekiyor. Onun içinde hazırlıklar var, zımba tabancası ve zincirlerimiz hazır bekliyor.

Sanıyorum yayınlamak istediğim fragmanı pazartesi günü yayınlayabileceğim. Bu arada cumartesi saç kesimi ile maymundan insana dönüş projem var.

Senaryo hala bitmedi. Kendime tepkiliyim! Küstüm kendime! Söyleyin, konuşmasın benimle!

IMG_0573
Saat 3 ile 7 arasında YouTube Space LA’e gittim. Bu derece ciddi bir olaya dahil olacağımı tahmin etmiyordum. Saatler süren bir tanışma, senin kanalın nedir, neler olacak, hedefin nelerdir, telif hakları ile ilgili bilgilendirmeler, stüdyolar, danışmanlar falan derken ‘yav ben işte kendimceğnen fidyo koyyum gülüyoz, aypöncüyüm’ modunda kalıverdim.

Yok efendim ekibinize şu izinleri almanız lazım, yok efendim makyaj odası, yok efendim ses odası. Dedim durun! Benim hayatım şöyle, ben tripod ve kamera. Ne makyajı, ne saçı, ne sesi.

Velhasıl YouTube bu inanılmaz imkanı sunuyor ve değerlendirmemek delilik
IMG_0577
Dediler one direction burada şov yaptı, dedim hah hani şu 2 numara olan one direction mu? O ne dediler. Anlattım, ama sanıyorum kimse inanmadı.

Bir çok başka kanal sahibi ile tanıştım. Dansçılar, müzisyenler, film yapımcıları, komedyenler.

Güzel bir tecrübe oldu. İçeri girerken dışarıda birileri komedi skeci çekiyordu. Böyle bağıran bir adam, abartılı hareketler. Şöyle bir baktım, içimden dedim ki: yav dışarıdan böyle görünüyor değil mi? O an aydınlandım.

Bu arada telif hakları amca dedi ki fona öyle istediğin fotoyu koyamazsın izin alman lazım. Etti güzelim projenin içine. Yarın izin almaya çalışan bir e-posta atacağım gerekli kişilere.

Kanalımı İngilizce’ye çeviriyorum, mükemmel bir kitlem var dünyanın altını üstüne getireceğiz iyi mi diye sordum, cümlemi bitirmeden evet diye cevap verdiler. Hatta eski içeriğine ingilizce seslendirme yapıp baştan yükle dediler. Hahaha diye güldüm.

Şu ilk video yayına girse de kurtulsak artık ama ya.

 


 
16 Ocak 2015:
Nihayet süsleme püsleme işlemleri bitti.
IMG_0580Öncelikle bu klavye sehpası ile kestirdiğim tahtaların biri ile bir araya getirerek oluşturduğum masayı korumak için böyle bir poşetleme yaptım. Ardından hepsini evin dışına bir yere yerleştirdim ve posterleri yapıştırmaya başladım.

IMG_0582
Posterler bittikten sonra duvara asılabilsin diye tel kestim ve bu tellerin hepsinin aynı boyda olmasına ehemmiyet verdim. Daha sonra bu telleri bu tahta beyciğimlerin arkasına zımba tabancası ile sabitledim. Tüm bunları her seferinde aynı yere denk getirebilmek için bir başka tahtaya işaret çaktım. Böylece o tahtayı bu posterin arkasına yerleştirdiğimde nereyi zımbalamam gerektiğini bulmam saniyeler sürdü.

Elim ayağım her yerim o yapışkan sprey ile bulamaç oldu. Aklınızda olsun çok pis bir mahluk kendisi.

Daha sonra duvara nasıl asılacağına dair tasarımlar yapmaya başladım.
IMG_0587

Ve nihayet bu şekle karar verdim.IMG_0588Tasarımı fotoşok’ta çizerek nasıl görüneceğine dair bir fikir sahibi oldum.

Sonra çiviyi, çekici alıp olaylara dalıştım ve sonuç bu oldu:
IMG_0584
Bu arada posterlerin tahtalarının arkasına sandalyelerin ayağına konulan parke çizmesin dairelerinden koydum, böylece duvardaki duruşunu daha iyi ayarlayabildim.

Açıkçası ben bu işin bu kadar iyi biteceğini tahmin etmiyordum. Özellikle hepsinin neredeyse aynı hizada olacaklarını beklemiyordum. Tam bu işler biterken yeni ışıklar geldi. Kutuyu teslim aldım evin kapısını kapttım… Kutuyu yere koyarken şıngır diye bir ses duydum. Derhal aradım dedim bakın kırık var bunda daha açmadım kutuyu inanmıyorsanız kafanıza atarım. Hemen iade işlemi başlattılar.

Ayrıca zamanla bu posterleri değiştireceğim, özellikle iPhonedo ile ilgili örneğin albüm kapakları, iPhone ile çekilen fotoğraflar vesaire şeyler zamanla burada yer alacak. Bu gördüğünüz sadece başlangırç.

Şimdilik gelişmeler böyle.

 


 
17 Ocak 2015:
Nihayet, kaptan Mağara adamından hallice durumumdan insana doğru bir kaç adım attım.IMG_0496

Gelen kırık ışıklar pazartesi tatil olduğu için salı günü tahminen geri gidecek.
IMG_0502

Yeni ışıklar perşembe günü elime geçecek gibi görünüyor.

 


 
18 Ocak 2015:
Harika bir gün! Hem müzik konusunda gelişmeler var hem de 5.0’in en önemli parçalarından biri elime ulaştı!

IMG_0638

Şimdi kollar fragman için sıvandı, mümkün olduğu kadar içeriği sızdırmamaya çalışıyorum o yüzden fragmanı çok sıkı elemeliyim!

Video kaç dakika olacak diye sorulmuş, kaç dakika olacağını bilmiyorum ama kısa film gibi olacak diye düşünüyorum. İlk defa tanışacağımız videonun öyle kısacık olmasını istemiyorum.

Şu video bitse, o kadar sevineceğim ki anlatamam. Aralığın sonundan beri kafamı yiyor. Bitse gitse de kılıf incelemelerine zarta zurta geçsek.

Bu arada YouTube Space’de çekilecek ilk video için senaryo yazmaya başladım. Herhangi bir inceleme ya da kutu açılımı yerine direkt düşüncelerimi paylaştığım bir video hazırlamak istiyorum. Bir kaç yılda bir kendimi böyle saçmalıklara sokarım ben, sonra karnım ağrır, endişeler sarar ama sonunda her şey daha iyi olur. Bu 5.0 da onlardan biri oldu.

Şimdi bana kahve lazım. Daha çok kahve! KAHVEEEAA!!

 


 
19 Ocak 2015:
iPhonedo 5.0 fragmanı yayınlandı.
Yazısı ve açıklaması şurada: http://j.mp/50Teaser

 


 
20 Ocak 2015:
Los Angeles’tan İstanbul’a ilk çekim gerçekleşti, yarın ikincisi gerçekleşecek.

 


 
21 Ocak 2015:
Senaryonun bugün bitmesi çok mümkün, detayların hepsi halledildi. Işıklar yarın geliyor, böylece en geç cuma gününden itibaren iGS (iPhonedo Gizli Stüdyoları)ndaki çekimler başlayacak.

Ayrıca YouTube Space işlemleri tamamlandı. YouTube sonsuz imkanlar sunduğu stüdyolarını ve sonsuz ekipmanını iPhonedo ile de paylaşmaya başladı.

 


 
22 Ocak 2015:
Sabah bir çekim daha bitti.

Öğleden sonra ışıklar geldi, hepsi sağlam ve son derece güçlü.
photo-1
photo-2
photo-3
Böylece çok daha aydınlık bir ortamda çekim yapabileceğim.

Videonun en başında konuşması için teklif götürdüğüm kişiden kabul geldi.

 


 
23 Ocak 2015:
Senaryoda son oynamalar, her şey tamam gibi görünüyor. Böyle giderse iş bu kısa film 30’una rahat rahat yetişecek.

Bugün eğlenceli bir gün olacağa benziyor.

Bu kadar saçma bir video için bu kadar tantana olacağını hiç tahmin etmezdim. Şu emeği doğru dürüst, mesajı olan bir işe ayırabilirdik. 🙂

 


 
24 Ocak 2015:
Az önce seslendirme provası bitti. Saat akşam 5 gibi videonun girişindeki konuşma için seslendirme kaydı yapılacak.

Haliyle ve nihayet ve ne mutlu ki senaryo bitti.
IMG_0656

Çok heyecanlıyım! (50 kere söyledim sanıyorum bunu)!

Ayrıca konu ile alakasız ama dün bir haber yazdım (West Lake Apple Store). Haberin sonlarına doğru kafamdan bir hikaye uydurdum. Sonra da dayanamayıp uydurduğum hikayeye yönelik bir fotoşok yaptım. Tweet attım. Sabah uyandığımda, alenen uydurma olan habere ciddi cevaplar gelmiş olduğunu gördüm. Gülmekten gözümden yaş geldi. Twitter bağlantısısı.

Seslendirme inanılmaz geçti! Seslendirmeyi yapan kişi (ne yazık ki kimliğinin paylaşılmasını istemiyor) benim beklentilerimin çok ötesinde bir iş çıkarttı.

 


 
25 Ocak 2015:
Genel olarak dinlenerek geçti, günün sonunda Ay Nine ile olan sahnelerin provası yapıldı. Müziklerle ilgili çalışmaya başlandı. Posterlerin kalkan kenarları yeniden yapıştırıldı. Bu kasıcı bir işlem oldu çünkü bütün posterin maskelenmesi gerekti. Salak yapışkan sprey neredeyse Soldier posterini berbat ediyordu. Bin saat zetin yağı ile yapışkan temizlendi. Nihayetinde posterler mıh gibi oldu.

 


 
26 Ocak 2015:
Bugün iş günü! Öncelikle videonun müzikleri ile ilgili bir çok temelin atılması gereken bir gün. Özellikle açılış çok önemli.

IMG_0688

İki ayağımın bir pabuca girmeye başladığı günlere geldik. Bakalım nasıl yetişeceğiz 30’una.

 


 
27 Ocak 2015:
Hanımlar, beyler, çekimler bitti! IMG_0692
Yeni açı ile ilk defa çekim yaptım. Çok garip bir his. Gerçekten çok garip. İngilizce konuşmak da garip, açı da garip ama çok daha ferah.

Bu video, gerçekten anlamsızlığın anlamını zorluyor ve zaten istediğim de bu. Yarın montaja giriyorum. Bu arada gün yaklaştıkça gelen destek dolu mesajlar için ne kadar teşekkür etsem azdır!

 


 
28 Ocak 2015:
30’una ne kaldı ki?
FullSizeRender
Sondaj Montaj günleri başlasın!

HEY DO’STLAR HAZIR MISINIZ?
🙂

 


 
29 Ocak 2015:
Screen-Shot-2015-01-29-at-10.52
Montajın %80’i bitti, bugün planlandığı gibi giderse çok fazla uykusuz kalmadan videoyu yetiştirebileceğim.

Video yaklaşık 15 dakika ve saçmalığın ötesinde bir video. Ben izledim hiç gülmedim, eski tadı alamadım, dolapta unutulmuş kolanın gazı gibi tüm gizemi kaçmış, o şakalar ingilizce hiç olmamış! Hehehe!

30 OCAK 2015’te Türkiye saati ile 21:00’de yüzleşmeye hazır olun!

 


 
30 Ocak 2015:
IMG_0705
Video yetişecek gibi görünüyor! Türkiye saati ile akşam 21:00’de görüşmek üzere!

 


 
Kaptanın seyir defterinden gelişmeler şimdilik bu şekilde!

71 Comments:

 1. videolarin duzenlemesini artik sen yapmayacak misin?

 2. Doğum günün kutlu olsun AyNine! :3
  Happy birthday AyNine! :3

 3. Bir kaptan olarak şunu söyleyebilirim ki, seyir defterinin dili de gerçek bir kaptan seyir defteri gibi :). Bu arada şunu merak ettim duvarlardaki posterlerden bahsederken (5 ocak) paylaşmış olduğun üstün körü çizimde üst vücudun tamamı görünüyor. Bu bir sonraki videoda yüzünün görüneceği anlamına mı geliyor? Çünkü pek çok defa farklı kamera açıları vs. demiştin.

 4. Aynine happy birthday !

  iPhonedo bize Apple Watch hakkında açıklık getirirmisin ? (Sadece mart ayında satışa sunulcağını biliyorum.)

 5. Cihat Utku Sever

  Sevgili iPhonedo bence en yakın zamanda iphone ekranını tam kaplayan tempered glass çekimleri yapmalasın kimse el atmıyor senin atman dilegiyle…

 6. iPhonedo Beyciğim seni uzun zamandır takip ediyorum. Bu kadar çok yeteneğe sahi olup hepsini de kullanabilen, aynı zamanda mütevazi, mizahi yönü kuvvetli, kimi zaman duygusal yönü de bütün temizliğiyle ortaya çıkan eşi benzeri olmayan bir insansın. Her yerde insanlara seni anlatıyorum böyle bir insan var diye. 🙂 Şu an bu saatte bunları yazmak aklıma nereden geldi bilmiyorum ama umarım çok iyi yerlerde olursun. Çünkü çok çok iyi şeyleri hakettiğini düşünüyorum. Her şey gönlünce olsun.

  • Çok teşekkür ederim Yiğit beyciğim, tüm bu güzel sözleriniz beni çok mutlu etti. Kişi karşısındakini kendisi gibi bilir derler, tüm bu sözleriniz sizin içinizde olan güzelliklerin yansıması.

   Kanalımdaki bu büyük değişimi destekleyen, beraber daha ileriye gitmek isteyen, yenilik, değişim seven, risk almaktan korkmayan, karamsar olmayan, kaybetmekten korkmayan, güvenli sınırlar içinde herkes gibi olacağına, korkutucu yolculuklara yelken açabilen do’stlardan oluşan bir ekip olmamız beni inanılmaz duygulandırıyor.

   2015 neredeyse her şeyin baştan oluşturulacağı bir yıl olacak ve bu güzel sözleriniz benim için çok önemli.

   Hiç biri tutmasa bile, kumdan kale, denizle rüzgara karışıp gitse bile farketmez, kanımda gelişmek, ilerlemek var ve inanıyorum ki bir yıl sonra bugün aramızdaki bağın çok daha güçlü olduğunu göreceğim.

   Yoksa alışkanlıklar, rutinler içinde yıpranıp gidilecekti. 🙂

   İyi ki varsınız!

   • iPhonedo sende iyi ki varsın! Ve bütün do’stlarda iyiki varlar. (Ben başka bir yiğit im disqus taki adımızı nasıl değiştirebiliriz? Yoksa karıştırıcaklar o yiğit ile beni.Ben daha önceden bazı haber lerdeki yorumlardan konuştuğunuz yiğitim. Teşekkürler…)

   • Onur Can Özdemir

    ben en çok ingilizcemin kötü olmasına yanıyorum 😀

 7. Heyecanla bekliyoruz iPhonedo 🙂

 8. Cekimler icin bu kadar emek harcayan baska bir youtuber yok türkiyede. Klasindan asla ödün vermiyor, ne de olsa cok iyi anladigi isi yapiyor. Ingilizce projenin tutmamasi imkansiz hatta gec bile kalindi. Smosh pewiedie gibi denyolarin iPhonedo da olan yeteneklerin hicbiri yok aslinda.

 9. Youtube Merkez Binası’nda kaydırak varmış diyorlar… http://www.youtube.com/watch?v=Wic2Ychvpdg

 10. Aydede, videonun tahmini yayın tarihi nedir? Bir tahmininiz var mı?

 11. Çok kapsamlı bir işe girmişsin iPhonedo Beyciğim. İnşallah başarılı olursun. Kolay gelsin. 🙂

 12. iPhondo beycigim tarih acisindan azalan seklinde siralanirsa seyir defteri bence takip etmesi daha kolay olur. simdi icerik az ama ileride daha fazla scroll.. ee ne kadar az scroll o kadar.. iste anladiniz yani..

 13. Bu çalışmalar gösteriyor ki biz ilk do’stlardanız diye hava atıcağımız tarihler yaklaşıyor iphonedo beyciğim . Umarım hak ettiğin yerlere ulaşabilirsin. Yaptığın herşey için bizi eğlendirdiğin için ve bize her bakımdan bir şeyler kattığın için sonsuz teşekkürler . Bide müziklerinin hastasıyım iphonedo diye playlist var telefonumda. 😀 Yeni albümü dört gözle bekliyoruz . Umarım herşey istediğin gibi olur. 🙂

 14. Merhaba iPhonedo genç bir takipçin olarak seni YouTube kanalında video inceleyen biri değilde sanki abimmişsin gibi görüyorum bunu bilmeni isterim. Hatta dün gece seni rüyamda gördüm internette gerçek adını falan araştırınca aklıma yerleşti herhalde ve ben şuan 17 yaşındayım hayatımda gördüğüm en güzel rüyamdı seninle ürün inceleyip videoyu düzenliyorduk 🙂 Bunlar dışında, abi 3 yıllık takipçin olarak gelişmene hayran kalmış durumdayım ve sen bunu gerçekten hak ediyorsun umarım Allah sana daha fazlasını verir AyNineyle birlikte geçireceğin uzun bir ömür dilerim iyi akşamlar.

 15. Merhabalar sevgili iPhonedo;
  Birkaç aydır takip ediyorum. Açıkçası daha önce de bir-iki videona denk gelmiştim ama o zamanlar youtube ile çok haşır-neşir olmadığımdan olsa gerek çokta sallamadım.
  Geçen bu birkaç ay en başından tüm videolarını izledim. İşten her döndüğümde 8-10 video izlediğimden 2 haftadır video izleyemiyor olmam içimde bağımlısı olup bir türlü edinemediğim bir nevi uyuşturucu etkisi bıraktı. 🙂 Bu senin için iyi fakat benim için kötü bir durum. 🙂 İngilizce’ye dönüşünü destekliyorum. Aslında aklımda muazzam bir fikir var; Her videoyu hem ingilizce hem türkçe olarak yayınlayabilirsin ama yapmazsın biliyorum. (Baya tanımışım seni :D)
  Yüzünü gösterip göstermemenin de izleyici kitlene bir katkı ya da kötü bir sonuç sağlamayacağı kanaatindeyim. Açıkçası ben incelediğin ürünlere olan ilgimden dolayı izliyorum.
  Şu an üzerinde uğraşıp dünya kadar ön bilgi verdiğin yeni videonunda tavanda gezen beklentimi karşılayacağına inanıyorum. Veeee yarışmadaaağğnn çekilyoruuuğğmmm.
  Hoşçakal iPhonedo. 🙂

 16. Çağrı Çantalı

  iPhonedo reis, video ingilizce olacak. Benim merakım acaba kac dakika olabilir ?

 17. Açılar açılar… Yaktı bizi bunlar… (İsmail! Bana ordan lehim kap gel RadioShack’den)

 18. iPhonedo beyciğim öncelikle kolay gelsin. Sanki iPhonedo 5.0’da yüzünüzü göstererek video çekecekmişsiniz gibi bir izlenim veriyorsunuz, gerçi yüzünüzü bir çok çakal arkadaş sayesinde gördük ama yinede bende merak uyandırdı. Başarılar.

 19. iPhonedo beycigim oldukca uzun zamandir takipcinim ve sunu soylemeliyim ki gercekten Youtube da Jailbreak uzerine bir kanal acip buralara kadar gelmen oldukca buyuk basarilarin izleridir. Herkese soylerim inceleme kanali acmak oldukca basit ve cok ugras getirmeyen birseydir herkes inceleme videosu cekebilir fakat senin olusturdugun ve gun gectikce muhtesem emegin ve cabalarinla gelistirdigin bu topluluk gercekten sahip oldugun bir suru yetenegin ve bu yetenekleri en dogru sekilde sergilemenin bir gostergesi. Kesinlikle su hayatta senin gibi insanlara bu Dunyanin ihtiyaci var. Herseyi gectim videoydu,yorumdu,incelemeydi… ben burada senin sahip oldugun iyi niyet, durustluk, yetenek ve insanlara karsi olan muhtesem olumlu bakisin. Ben burada kanalindan bahsetmek bile istemiyorum cunku tek kelime ile mukemmel bundan bahsetmeye bile gerek yok bence. Her ne kadar tum takipcilerin verdigin videolara, resimlere, muziklerine verdigin emegi tam olarak goremese de kesinlikle gece gunduz calisarak yapacagin isin en iyisini yapmaya calistigindan gonlumce eminim. Soru cevap 3 te bir konusman vardi hatirlarsan hayat hakkinda kendi dusuncelerini belirttigin… Insan karisindakini kendisi gibi bilir gercekten boyle. Tum anlattigin o guzel sozlere sahip ve bunlarin disinda isini en iyi sekilde yapmak isteyen bir insansin buna kesinlikle yurekten eminim. Umranim 2015 te ki her olay birlikte atacagimiz her adim senin icin olumlu sonuclar verir ve hedefledigin noktanin bile uzerine tasir seni. Kesinlikle Ingilizce videolarini destekliyorum ve iPhonedo nun tum Dunya ya acilmasinin senin icin ve hepimiz icin cok basarili bir adim olacagini dusunuyorum. Bu kadar seyi niye yazdin diye sorarsan hep size karsi olan dusuncelerimi belirtmek istemistim nasip burayaymis. Umarim yazdigim bu yaziyi gorur ve okursunuz. Ben hep en iyisini hak ettiginizi dusunuyorum ve bunun karsiligini alacaksiniz bunada eminim. Her sey gonlunuzce olsun, tum hayatinizda basarilar diliyorum. Hayat karsiniza sizin gibi iyi insanlar cikarsin…

 20. Sevgili iPhonedo beycigim bir do’stun olarak dunyaya acildigin bu gunlerde,cikmis oldugunuz bu yolculukta iyi insanlarla karsilasmanizi ve karsilastiginiz tum engelleri suhuletle asmanizi temenni ediyorum.Gecen bahsettiginiz Turkiye programinizi da biran once gerceklestirmenizi istirham ediyorum:) Sevgilerimle.. @iPhonedo

 21. Video gelsin artik reis.

 22. yunus alperen gedik

  16 yaşındasın ve kendini büyük zannediyorsun hahahaha

 23. iPhonedo’yla konuşma iPhonedo !
  (Söyleyin bi daha anmasııın adımııı – Ebrü Gundeş)

 24. Türk dizileri senaryoda senin kadar uğraşmıyor ağbi. Sabırsızlanıyorum.

 25. Sevgili iPhonedo
  Belkide en genç izleyicilerinizden biriyim,sizi kendime bir model olarak görüyorum ve sizi dünyaya açılma yolunda sonuna kadar destekliyorum.Espiri yeteneği ve aynı zamanda işinize olan bağlılığınızdan dolayı sizi çok ilgiyle takip ediyorum, fakat bu dünyaya açılma yolunda umarım arada sırada Türkçe yayınlarda yapmayı unutmazsın.Umarım her şey istediğin gibi olur bu yolda sana başarılar diliyorum.

  bir do’st: Altay

 26. Sevgili iPhonedo
  Belkide en genç izleyicilerinizden biriyim,sizi kendime bir model olarak görüyorum ve sizi dünyaya açılma yolunda sonuna kadar destekliyorum.Espiri yeteneği ve aynı zamanda işinize olan bağlılığınızdan dolayı sizi çok ilgiyle takip ediyorum, fakat bu dünyaya açılma yolunda umarım arada sırada Türkçe yayınlarda yapmayı unutmazsın.Umarım her şey istediğin gibi olur bu yolda sana başarılar diliyorum.

  bir do’st: Altay

 27. Bekliyosssssss. Bu yazıları Podcast şeklinde dinlesek daha eğlenceli olur. Tabi video olarak görmek isterissss. Sevgili iPhoneDo

 28. Kitap gibi okuyorum valla eğlenceli bu arada posterler harika ve onları videoya göre deģiştir mesela iphoneyle ilgiliyse iphone resimleri koy güzel olabilir emeğine sağlık takipçilerin için neler yaptın

 29. AyNine’nin kısaltması( i9 ) iPhonedo da ( ip1do) 😀

 30. yunus alperen gedik

  ay nine nin yüzü de görünecek mi?

 31. Ferhat Keçelioğlu

  iPhonedo Beyciğim. Herşey Mükemmel Gidiyor. Çok Yetenekli Birisin. İlk Videolarınan Beri Takip Ediyorum. Herşey Çok Hızlı Gelişti. Mükemmel 🙂

 32. posterlerin üstüne bluebox kumaşı koyup istediğin resmi slideshow olarak yayın esnasında da değiştirebilirsin…

 33. “Videonun en başında bir konuşma (tanıtım gibi) olacak, bunu seslendirecek birini bulmam gerekiyor.”

  Sanırım burada ne yapmak istediğini çok iyi anladım, çakaal 🙂

 34. 17 Ocak nerede..

 35. Sen’in videolarından senin için vine çekiyorum bi bakar mısın iPhonedo beyciiim lütfen artık kendimi spa’m gibi hissetmeye başladım hiç bişey demiyosun.. https://vine.co/u/1164551439113129984

 36. iPhonedo beyciğim posterleri değiştirmek zor olmayacak mı ? Ama değiştireceksende bence şu şekilde yap son incelediğin ürünü bastırıp koy güzel olur tab biraz

 37. sevgili iPhonedo biliyoruz cekimler seni yoruyor ama kesin bi tarih belli mi videonun yayinlanmasi icin hadi yahu meraktan olucez supersin

 38. 30 ocak. Halat verin bana!

 39. Başkan Johnny reyizide kadroya almissin 😀

 40. iPhonedo Abi Ben Kuzey Kıbrısta Kalıyorum ilk Apple’ımla 2010da iPod Shuffle ile Tanıştım. Babam ilkten Beri Macintosh takipcisiydi. Bana Apple’ı o sevdirdi. şimdi iPhone 4üm ve iPod Touch 5gm var seni 2 sene önce keşfettim iyide keşfettim videolarını severek izliyorum Apple’ı bana dahada sevdirdin. Zaman zaman güldürdün zaman zaman düşündürdün bazen güldürürken düşündürdün wtf! 😀 Senden okuldaki arkadaşlarıma bahsettim bazı arkadaşlarım samsungcu felan ama onlar bile seni severek izliyor iyi alıştırdım onları 😀 Sadece Bil istedim Kıbrıstada izleyici kitlen var 😀 böyle devam et iPhonedo abicim 😀 Seviliyorsun 😀

 41. Abi videolarını İngilizce yapacağın için kendimi bi karamsarlığa bağlamıştım. Diyordum ”Iphonedo beyciğim de mi aramızdan ayrılıyor, onu da mı gaptırdık elin gavurlarına” diye. Sonra üzerinde biraz daha düşününce dedim madem adam gelişmek başarısını dünyaya göstermek istiyor o zaman göstersin ama beyciğim bizide unutma. Arada bi videolarını Türkçe olarak seslendirsen de bu adamlar senin nereden çıktığını hatırlasa

 42. Sevgili iPhonedo beyciğim sana bir şey sormak istiyorum:
  Biz arkadaşlarımızla bir YouTube kanalı açtık hatta linkini şuraya bir yere koyayım 😀

  http://www.youtube.com/channel/UCaHsTerkgcErAcUzwG1lWwA

  Bu kanalı geliştirmek istiyoruz ne yapmalıyız bize yardımcı olabilirmisin ? birde Lütfen Kanalımıza Hatta Kanalımıze Üye olur musun ?

 43. Sevgili iPhonedo beyciğim sana bir şey sormak istiyorum:
  Biz arkadaşlarımızla bir YouTube kanalı açtık hatta linkini şuraya bir yere koyayım 😀
  http://www.youtube.com/channel/UCaHsTerkgcErAcUzwG1lWwA

  Bu kanalı geliştirmek istiyoruz ne yapmalıyız bize yardımcı olabilirmisin ? birde Lütfen Kanalımıza Hatta Kanalımıze Üye olur musun ?

 44. Ayın 20’si piç mi?

 45. Istanbul mo :O

 46. Sevgili iphonedo beyciğim yeni videoların için şunları düşünmeni isterim öncelik hepimizin anladığı üzere artık videoların ingilizce olacak şimdi,bu işe neden başladığını bir düşün.Yada be söyleyim demiştinki;ben bu videoları türkiye ile özlemimi,türkçe konuşacak bir yer orada bulamadığını ve video çekerek türkçe özlemini de giderdiğini söylemiştin.Şimdi yeni videoların hakkında biraz daha düşünsen pek fena olmaz

 47. Her zaman en iyisini , en iyi mizaç ve mizah ile yaptın . Daha da iyilerini yapacaksın . Buna inanıyoruz . Kolay gelsin , sabrın bol , video lar da yaşadığın heyecan ve mutluluğun daim olsun iphonedo.

 48. Merhaba Ay Dede beyciğim,

  Uzun zamandır iPhonedo’yu takip ediyorum, hemen hemen her videonuzu izledim, “Elimizde büyüdü bu kerata Youtube kanalı!” dediğim günler olmadı değil, bir sorum olacaktı efenim;

  – Youtube’da büyük işler yapmak için ” İstekli ve çatlak olmak” gerekiyor, bende böyle bir yetenek olduğunu düşünüyorum.Ayrıca oyun kanalı sahibiyim, nasıl büyüyeceğim videolarımı bir yerlerde durumların altına yorum olarak atmak çok saçma geliyor, bu videolar nasıl izlenecek, nasıl insanlar görecek? Nelere dikkat etmeliyiz , kısacık ufacık bir cevap verir misiniz? ( Malum 5.0 hazırlıkları pek de bi yoğunsunuz )

 49. Yarra Yering 😀

 50. daha onceki ‘haber dolma’larindan birinde aralik ayi icinde ‘iphone 6 plus pisman miyim?’ tarzinda bir yazi yazacagini soylemistin. o yazi arada kaynadi mi yoksa ertelendi mi? bir cok kisi merak ediyordur heralde.

 51. iphonedo gardaşım her şey iyi güzelde, bir de şu seyir defterinde en üstte güncel post olsa iyi olmaz mı 🙂 en yeni yazıyı okumak için en alta iniyörüz, ölmiir böyle

 52. 4 gün kaldı iphonedo beyciğim merakla bekliyorum

 53. iPhonedo Beyciğim 2010dan beri seni çok severek takip ediyorum hatta tüm videoların harddiskimde mevcut 🙂 2015 ile birlikte bu kararı aldığını ilk duyduğumda gerçekten duygulandım yani gözlerim doldu desem yalan olmaz. 5 yıl boyunca çok güzel videolar çektin eğlendin, bizi eğlendirdin bunun için gerçekten teşekkür ederim sana 🙂 Bu saatten sonra da başarının katlanarak ilerlemesi, milyonlara ulaşmanı gerçekten çok istiyorum 🙂 Allah utandırmasın.

 54. Espri Nefes Elmaağaçlı

  HAZIRIZ KAPTAN
  SİZİ DUYAMADIM
  HAZIRIZ KAPTAAN
  MİEEEEERHABA ….

 55. Umarım çok harika bir video olcak iPhonedo beyciğim!

 56. iPhonedo her konuda sonuna kadar yanındayızzz

 57. İphonedo 5.0 da kamera açısını değiştiriyoruz derken gerçek manada kamera açısından mı bahsediyodun yoksa tüm dünyaya açılmaktan mı açıkçası ben hala senin yüzünü görmeye hazır değilim 🙂

 58. iDodo beyciğim! TSİ 21 de ise FSİ 20 de olucak 😛 ben herkesten önce izleyeceğim!

 59. Heyecanla bekliyoruzzz..

 60. Hadi ama Ibeyciğim sabırsızlanıyorum ://

 61. Son 5 dakika…

  Last five minutes

 62. iPhonedo beyciğim, tek bir apple ürünü kullanmayan bir süpskriber olarak gerçekten tebrikler, egodan uzak eğlenceli hareketlerin için de ayrıca tebrikler. buralardan başarılarının devamını diliyorum sayın iPhonedo beyciğim…bizi eğlendirmeye devam et…

 63. Ömer Berkant Yıldız

  abi isminide söylicek misin ? bide videolar hep ingilizce mi olacak bazen türkçe diyosun ama biz senin o güzel konuşmanı (yani değişik kelimeleri) ve samimiyetini seviyoruz…

Comments are closed