Reklam

iPhonedo Ve Reklam

Kanalımızdaki hiç bir ürün, inceleme, video, sponsorluk karşılığı gerçekleşmemiştir. iPhonedo FTC’nin yönergelerine uygun bir yayın hayatı sürdürmektedir.


giphy


iPhonedo temelinde teknoloji ve teknoloji ile bağlantılı ürünleri tanıtan / inceleyen bir oluşumdur. 2007’de akıl defteri olarak başlamış, 2008’den beri de, ürünleri belirli bir çerçeve içinde inceleyen, anlatan bir kaynaktır.

Ürün inceleme ya da ürün tanıtımı ile reklam arasındaki ince çizgi son bir kaç zamandır birbirine karışmış gibi görünmektedir. Normalde bu tarz iddialar pek umrumda olmazken Tesla Haberinden sonra bir kısım takipçilerimin bu tarz iftiraları ortaya atanlara inandığını gözlemlemiş bulunmaktayım. Haliyle bu duruma açıklık getirmek, bu uydurma bilgilerin önüne geçmek için elzem olmuştur.

Yıllardır aynı incelemeler aynı şekilde yapılıyor olmasına rağmen son zamanlarda videolarıma ‘reklam bu’ iftirası gelmesinin nedenlerinden birincisi, anlayabildiğim kadarı ile videolara ayırdığım zamanın artması, daha iyi bir kamera ve ışık kullanarak çekim yapamam, ürünlerin daha kaliteli detay çekimlerini eklemem. İkincisi ve daha önemlisi ise gerçekten reklam alan internet ile tanınmış insanlar.

Örneğin Vine sayesinde duyulmuş birinin izleyenine sunduğu şey komedi diyelim. Bu yolla tanınmış birinin birden bire ‘Bızır Suyu’ reklamı yapan vine’ını görünce, bu işlerin nasıl yürüdüğünü bilmeyen biriyseniz şaşırabilirsiniz, tepki verebilirsiniz. Bu çok doğal, sponsorluk karşılığı bir ürünü sizlere tanıtan, tavsiye eden bir blog, vine, video ile karşılaşırsanız kendilerine bu konuda şeffaf olmaları gerektiğini belirtebilirsiniz.

Brad-Pitt-in-World-War-Z-Drinks-a-Pepsi-2World War Z izlerken Brad Pitt amcanız birden bire pepsi çıkarıp içerse anlarsınız ki reklam almış.

Bu iki senaryonun analizi şu şekildedir:

Bir komedyenin videosunu izlemek isterken, bir ürün reklamı ile karşılaşmak.
Bir film izlemek isterken, bir ürün reklamı ile karşılaşmak.

Oysa iPhonedo’da bu sıra hiç bir zaman bu şekilde olmamıştır. Sanıyorum bu yanlış anlama iPhonedo’nun eğlence/komedi gibi bir yapı üzerine kurulduğu yanılgısından kaynaklanmaktadır. iPhonedo’da hiç bir video komik olsun diye başlamamıştır. Önce ürün vardır, o ürünün incelemesi sırasında matrak bir kaç nokta yakalanırsa ne ala, yoksa da yoktur. Haliyle bir iPhonedo videosu izlerken beklenti şu olmalı:

Bir ürün incelemesi izlerken, arada kendi doğası ile oluşanlar.

Sanıyorum bahsettiğim kesimin aldığı reklamların takipçilerini hayal kırıklığına uğratması ile gözden kaçmaya başlamıştır.

Bana soracak olursanız reklam almakta kötü bir şey olduğunu da düşünmüyorum, tabii bunun reklam olduğunu adam gibi belirttiğiniz zaman. Yaşadığım ülkede FTC’nin konu ile ilgili yazısını okuyabilirsiniz: FTC Endosement Guidelines. Henüz iPhonedo’da bu tarz bir inceleme, böyle bir video ya da makale bulunmamaktadır. Ama her zaman söylediğim gibi umarım ileride olur.

Tepkiler ve Cevapları:

 • ‘Peşpeşe aynı markanın farklı ürünlerini inceledin ya işte o yüzden bu reklam’
  Enteresan bir yaklaşım, ne yazık ki böyle bir kural yok, eski videolarda da peşpeşe aynı markanın ürünleri inceleniyordu. Böyle bir genelleme yapılamaz. Ayrıca genellikle bir yerden sipariş verirken ayrı ayrı kargo ücreti vermemek için, şunu incelemişken bunu da inceleyelim diye düşündüğüm için de ürün aldığım oluyor. İncelemeri de ona göre serpiştireyim de reklam demesinler diye düşünmedim açıkçası hiç.
 •  

 • ‘Ürünü beğendiğini söyledin kesin reklam!’
  Beğenmediğim ürünler olduğu gibi, beğendiğim ürünler olması da normal. Hatta beğenmediğim bir ürünü alıp tanıtmak istemem biraz garip değil mi?. Beğenmediğim bir ürünü alıp ne sonra yapacağım ayrıca?
 •  

 • ‘Ama böyle ürünleri yakından fışş fışş diye çekiyorsun ya o reklam işte!’
  Detay çekimleri olmadan bir ürünün neye benzediğini nasıl gösterebilirim bilmiyorum, benim için en eğlenceli kısımlardan biri detay çekimleri çünkü kamera, ışık ve dolly’ler ile geçirdiğim harika bir zaman o detay çekimleri.
 •  

 • ‘Ama ZümrütForum’un iPhonedo Şiirleri kısmında okudum sana o ürünleri Tim Cook yolluyormuş’
  Sağda solda okuduğunuz bu tarz bir yazının kaynağı sizce nedir? Bana ürünlerin nasıl geldiğini kim nereden bilebilir ve neden böyle bir yazıya inanma ihtiyacı hissedip benden yalanlama bekliyorsunuz.
 •  

 • ‘Ama eskiden böyle inceleme yapmıyordun’
  Eskiden de böyle inceleme yapıyordum, başka türlü inceleme yapmayı bilmiyorum, zamanla işler değişiyor ve büyüyor. Eskiden kamerayı açıp 10dk konuşup kapatıp internete yüklerken şimdi ışık kurup, önce tanıtım, sonra kutu açılışı, sonra detay çekimleri, şarkı, final cut ile düzenleme, ürünün fotoğraf çekimi, düzenlemesi, başlıkların hazırlanması, metin hazırlanması gibi büyüme oldu ve unutmayın iPhonedo hala bir kişi.
 •  

 • ‘Ürününü incelediğin marka bize indirim verdi, Reklam bu!’
  İndirimden şikayet eden insan modeli ile ilk defa bu şekilde tanıştım. Alınan indirimler ya bugüne kadar o markanın videomuzu görüp, size sunduğu bir fırsattı ya da o şirkete irtibata geçilerek alınmıştı. Bana bir faydası yoktur. Ayrıca, keşke olsa! Hem Do’stlara indirim hem bana komisyon olsa keşke. Umarım ileride olur.
 •  

 • ‘Hiç mi reklam değil yani bu yani şimdi yani yani!’
  Ürün inceleme ve tanıtım zaten bir nevi reklamdır! Her şey reklamdır. Profil fotoğrafı yerine tuttuğun takımın logosunu koymak da reklam değil mi? Üzerindeki kıyafette yazan marka reklam değil mi? Haliyle bu düzen zaten böyleydi. Kimse evinizin kapısına gelip çamaşır suyu satmaya çalışmıyor, videoların sonunda ‘bunu kesin alın’, ‘bu fırsat kaçmaz’, ‘mega kupon, herkül kupon yok’ denmiyor. Ayrıca iPhonedo gördüğünüz gibi bir ofiste değil, küçücük bir evde hayat bulan bir proje ve geçim kaynağı size ürün satmak değil.
 •  

 • ‘Peki ileride de böyle mi olacak?’
  Bilmiyorum, bu işi yıllardır yapıyorum ve son zamanlarda kendi işimden daha fazla vakit ayırmaya başladım. 2014’te iPhonedo ile ilgili bir çok şeyi değiştirmek istiyorum ama şunu bilin ki eğer reklam alırsam bunu videonun içinde açık açık söylerim, hatta şu eski reklamlarda kullanılan tekerleği de videonun bir yanına eklerim.

Comments are closed.