Yeni Yılınız Kutlu Olsun!

2016iPN

YENİ YILINIZ, 2015’TEN DAHA DA KUTLU OLSUN!

2016 fevkaladenin de fevkinde bir yıl olsun!


İşte, alın size dansöz Alla Kushnir!


Geçen yıl dansöz çıkarttım, bu yıl boş mu geçecek sanmıştınız?

2016’da neler olacak ya da 2015 iPhonedo için nasıl geçti diye merak ediyorsanız, gün gelir ben de global bir yapıya geçmek isteyebilirim diye düşünceler filizleniyorsa kafanızda buyrun 2015’te kanalın dilini İngilizceye çevirdiğimden beri başıma gelenlerin kısa bir özeti ve bu yıl gidilecek yönün, yönünün, ne yöne yöneldiğine dair gittiğim yön.

2016’da iPhonedo 7.0 adı ile bahsettiğim yeni düzene geçiyorum. Ama bu sefer sizlerin alıştığı düzende çok fazla değişiklik olmayacak. Özetle iPhonedo Türkiye ve iPhonedo kendi sosyal medya hesaplarına kavuşuyor. Türkçe içerikli facebook hesabımız www.facebook.com/iPhonedo, www.facebook.com/iPhonedoTR olarak, twitter kullanıcı adı iPhonedo, iPhonedoTR olarak değişti. Böylece global sosyal medya hesapları facebook.com/iPhonedo ve twitter.com/iPhonedo’ya alınmış oldu. Şimdilik global facebook ve twitter kapalı, içeriği boş olmasın diye açılacağı güne kadar eskiden yazdığım gönderileri ekledim. Amaç yavaş yavaş İngilizce videolar ile Türkçe videoları birbirinden aynı hesaplarda paylaşmak. Olay bundan ibaret.

Ayrıca 2015 o kadar güzel bir yıl oldu ki, normalde uzatmayı oynadığını düşündüğüm iPhonedo, kendi ayakları üzerinde durmayı başarmanın ötesinde bana iPhonedo Türkiye adı altında yeniden ana dilimde gırgır şamata yapma olanağı sundu.

Peki İngilizceye geçtikten sonra neler oldu?

Şimdi size 2015’te İngilizceye geçiyoruz, bu kanal kendi ayakları üzerinde duramıyor. Kapanması gerekiyor ama belki İngilizceye geçersek ayakta kalabiliriz dedikten sonra neler oldu onu özet geçeyim.

Bir kere, böyle radikal bir değişikliğe gitmiş başka bir Türk kanal bilmediğim için (yoksa pewdiepie gibi bir çok örneği mevcut) kimseye ‘arkadaşlar başımıza neler gelecek?’ diye soramadım.

İngilizceye geçtikten sonra ‘bu işi İngilizce yapan onlarca kanal var, sen de onlardan biri oldun işte’ diyenler oldu. Oysa bu işi benim gibi yapan bir tane bile İngilizce kanal bilmiyorum ben. Kuru kuru kutusunu açıp işlemci sayısını, ramini söyleyen bir kanal olmadık ki hiç. Haliyle İngilizce kanalı görenlerden gelen yorum ‘İnceleme dünyası için, yeni bir anlayış’ tadındaydı ve bu çok destek verici bir yorum oldu.

Ve eğer global bir yapıya geçmeyi düşünüyorsanız, hiç durmayın çünkü izleyici kitlenizin global açıdan artması çok önemli bir husus. Eğer bu işi hobi olarak yapıyorsanız evet yüzünüzü gizleyin, elinizi gizleyin, ne isterseniz yapın ama olayı ciddi olarak yapmak istiyorsanız yüzü olmayan bir kanalın güvenilirliği de ona göre oluyor aklınızda olsun.

Bir yıl içinde, bu kanalın yıllardır ulaşamadığı 100.000 aboneye 2014’te yaşanan 10.000, 2015’te yaşanan 18.000 abone kaybına rağmen ulaşıldı, hatta tozu dumana katıp 112.000 aboneye ulaşıldı.

2015 içinde kendimi Adobe Draw‘ın, Sennheiser‘in, Apogee’nin, PowerSupport’ın sosyal medya hesaplarında buldum. ListeList, Digital Age gibi mecralarda hakkımda yazılmış birbirinden güzel yazılar okudum. Arnold beyciğimin Terminator tanıtımında yer almak için davet edildim, Micro Cuts videosu YouTube’un kendi salonunda oynatıldı ve ardından benimle röportaj yapıldı, ve yılın sonunda Bob iOSS videosu Cult of Mac’te haber, imgur’da viral oldu.

Siz olmasaydınız, desteğiniz olmasaydı, İngilizceye geçmeseydim, bunların hiç biri mümkün olmazdı.

2015 inanılmaz bir yıl oldu! Her anlamda. Hem İngilizce iPhonedo’yu bulmak için debenirken, hem bir yabancının videosunda iPhonedo’nun adını görüp sevinirken, bilinmeze doğru giderken hep o garip karın ağrısı vardı bu yıl. Altyazı girmenin ne büyük bir işkence olduğunu izah edebileceğimi sanmıyorum.

Ve 2015’in sonuna doğru ‘gururumuzsun’ gibi yorumları gördüğümde yaşadığım mutluluğu anlatamam. Çünkü herkes oturduğu yerden neyin nasıl olmadığı konusunda tafra kesme basitliğine kurban olabilecekken, hakkında hiç bir şey bilmediğimiz, denenmemiş, radikal bir değişimi iPhonedo’nun büyük çoğunluğu destekledi.

Şimdi 2016 çok heyecan duyduğum bir yıl olarak karşımda duruyor. İlk defa iPhonedo dışında yazdığım şarkılardan oluşan Türkçe albüm için çalışmalara başlıyorum, iPhonedo’yu çok daha ileriye götürmek için planlar yapıyorum ve iPhonedo Türkiye’de bizbize eğlenmek için sabırsızlanıyorum.

Demek istediğim şudur ki, eğer bir şeye karar verdiyseniz, başkalarının işini nasıl yapması gerektiğini çok iyi bilen sözlerini dinlememelisiniz. Bakınız ‘bu kanal bitti, battı, batırdı’ diyenlerin hepsi yanıldı. Videolar İngilizce ama yine sadece Türkler izliyor (sanki bunda bir problem varmış gibi) diye tahminde bulunanlar Türkiye’den gelen izlemenin %6’ya düştüğünü duyunca VPN’dir bıkbıktır dediler ama öyle olsa solda görünen iPhonedo Türkiye tablosunda da aynı durum olurdu.
IMG_2836

Şunu da unutmayın, ne yaparsanız yapın eksiğini bulmaya programlanmış anlaşıylar var, herkesi mutlu edemezsiniz. Ancak kendi mutlu olduğunuz yönde giderseniz, sizinle aynı düşüncedeki insanları bulabilirsiniz.

2016 sizin yılınız olsun!
2016 sizin bir adım ileri gittiğiniz yıl olsun!
2016, 2017’de yapacaklarınızın, 2017, 2018’de yapacaklarınızın hazırlık aşaması olsun!

Mutlu Yıllar Do’stlar!

Hoşçakal 2015!

Hoscakal2015