iPhonedo 5.0

50

iPhonedo 2015 yılı itibari ile ‘Hello World‘ kısa filmi ile beraber iPhonedo 5.0 isimli yeni yayın dönemine başladı ve artık kameramız yere değil, yüzyüze ve ileriye doğru bakıyor.

Bu zamana kadar edilen tecrübeler, daha evrensel bir yapıyı iPhonedo’nun kaldırabileceği düşüncesini gündeme getirmiştir. Bu çerçevede YouTube.com/iPhonedoCom yayın hayatına İngilizce ağırlıklı olarak devam etme kararı almıştır. Lisan değişimi, hitap edilen kesimin dünya nüfusunun %1’inden, %20’sine yükselmesi anlamına gelmektedir. Bu çok ciddi bir değişim.

    

Sizlerle 5.0 serüveninin sahne arkasını, benzer düşünceleri olanların neler ile karşılaşabileceğini göstermek adına olan biteni paylaşmak isterim.

Screen-Shot-2015-02-27-at-4.34 1 Ocak – 27 Şubat 2015 aralığında kanalda neler değişti hep beraber bakalım. İngilizceye geçeli henüz iki ay olmasına ve henüz 2 adet İngilizce videonun yayında olmasına rağmen ABD, Almanya, İngiltere, Brezilya, Rusya, Kıbrıs, Fransa ve Hollanda’dan izleyiciler olduğu görülüyor. Ne yazık ki buradaki izlenmelerin orada yaşayan Türkler olup olmadığına emin olamıyorum ama önceki yıllarla karşılaştırdığım zaman sayıda bir artış sözkonusu.


  

Screen-Shot-2015-02-27-at-4.45Gayet doğal olarak, böyle köklü bir değişim, takipçi sayısında büyük bir çalkalanma ve kayıp oluşturacaktır. Bu çok normal bir olaydır. iPhonedo, normal süreçte her ay 500 – 750 abone kaybı yaşarken, İngilizceye geçtikten sonra sadece 1 Ocak – 25 Şubat 2015 arasında, yani iki aydan az bir süre içinde 4000’e yakın abonesini kaybetmiştir. Bu sayı beklentilerin ve 5.0 için göze alınanın kıyaslanamayacak kadar derecede altındadır.

Diğer yandan şaşırtıcı bir gelişme ise normalde ayda kanala 3200 civarı yeni üye gelirken, İngilizceye geçiş sonrası iki ay içinde kanala 10,567 yeni abone katılmıştır.


  

5.0 ile ilgili kafanızda sorular varsa konu ile ilgili diğer açıklamaları okuyabilirsiniz.

Yeni yılınız kutlu olsun.
2015’te neler olacak?

Okumasam olmaz mı diyorsanız burada genel sorular ve cevaplarını yazayım.


  

5.0 ile ilgili sıkça karşılaştığım yorumlar

     

  • ‘Videolar Türkçe olsun, İngilizce altyazısı olsun. Altyazı okumak istemiyorum.’
    Kanalımızda bir çok İngilizce alt yazılı Türkçe video zaten mevcuttur. Fakat bu daha geniş bir kesime hitap etmek için yeterli olmadığını göstermiştir. Altyazı okumaktan hoşlanılmamasını çok iyi anlıyorum ama hiç olmamasından iyidir.
  •  

  • ‘Tüm iPhonedo kanalları İngilizce mi olacak?’
    Hayır, sadece YouTube’daki iPhonedo kanalındaki videolar ağırlıkla ingilizce olacak. Geriye kalan tüm sosyal platformlar yayınına Türkçe devam etmektedir. İleride İngilizce sosyal platformlar gerekirse, iki farklı hesap açılıp biri İngilizce diğeri Türkçe olarak yayınına devam edecektir.

    

Güncelleme: 14 Mart 2015.


Çok güzel gelişmeler oluyor. Bir çok görüşmeler yapılıyor. iPhonedo emin adımlarla yol almaya başladı. 4 videodan oluşan bir inceleme var ki bitirmek için büyük sabırsızlık duyuyorum.

    

Güncelleme: 19 Mart 2015.Nüüüüüüüüd incelemesinin ardından durumlar daha da iyiye gidiyor.
nuud-gelen-giden

Yeni ülkelerden gelen izlenme ve yeni aboneler dikkat çekmektedir. Henüz reddit ya da benzeri platformlarda iPhonedo varlık göstermemiş olmasına rağmen 14 adet yeni üye yabancı ülkelerden gelmiştir. Yaşanan kayıba rağmen kanaldaki üye sayısı artmaya devam etmiştir.

nuud-izleyen-100Yukarıdaki listeyi, daha yukarıdaki liste ile kıyaslarsanız 2014’te videolar 8 ülkede izlenirken 2015’te İngilizce’ye geçişle beraber 10 ülkede izlenirken şimdi bu rakkam aklımı durduran bir sayıya fırlamıştır. 100! 100 ülke iPhonedo nuud videosunu izlemiştir!

Benim hedeflediğim belki 2016’da biraz biraz İngilizce konuşanların arasında yer alırız iken böylesine bir gelişme açıkçası beni oldukça şevklendirmiştir. Bu arada Nüüd incelemesi İngilizce videolar içinde kendimi en rahat hissettiğim video olmuştur. Bu rahatlığın zamanla artacağını düşünüyorum.

iPhonedo’nun 2007 sonunda başlayan emekleme dönemi 2013 sonuda bitmiş, 2014’te zemin tetkikleri sonunda 2015’te ayağa kalma çabaları başlamıştır. Şimdi elbette ayakta yol almak emeklenen zamandan yavaş ilerleme anlamına gelmektedir, ama bu iş bu şekilde devam eder ve rayına oturursa, o zaman her şey çok güzel olacak.

Bu dikenli gelişimi destekleyen, son derece anlamlı mesajlar yollayan tüm do’stlar, gün gelecek hepinizin koltuklarını kabartacağım! Sıkı durun!

Gelişmeler şimdilik bu şekilde! Bir sonraki güncellemede görüşmek üzere!
Kendinize iyi bakın!

    

Güncelleme: 23 Mart 2015.


İngilizce yorumlar görünmeye başladı!
Nuud-Yorumlar

LifeProof Nüüd ile ilgili tüm inceleme videolarını izledim. Bu gördüğüm en iyi inceleme videosu, aynı zamanda eğlendirici. İki yönüyle de harika! Teşekkür ederim!

– Richard Bright

    

Güncelleme: 25 Mart 2015.


iStabilizer tabArm incelemesinin yayına girmesinden 3 gün sonra iStabilizer’ın twitter hesabından şöyle bir mesaj geldi:

Harika inceleme. Yüksek kaliteli, bilgilendirici ve delidolu.
-iStabilizer

Screen-Shot-2015-03-25-at-10.34

Olay sadece bununla da bitmedi, iStabilizer tabArm anonsunu yaptığım tweet’i retweet etmiş.

Olay orada da bitmedi! Canım ciğerim Apogee, parça tesirli 4 videoluk projemin duyurularından birini retweet etti!

Apogee-iStabilizer

    

Güncelleme: 31 Mart 2015.


Screen-Shot-2015-03-31-at-3.29

Do’sttan kaçmaz! Muhammet Arda beyciğim çok güzel bir şey yakalamış, 605bin abonesi olan Johnathan Morisson’un bir videosunda attığım bir tweet görünmekte.

Screen-Shot-2015-03-31-at-3.33

Elinize, gözünüze sağlık Muhammet Arda beyciğim! Videonun altına Hello yazdım.

    

Güncelleme: 6 Nisan 2015.


Çok yorucu ve yıpratıcı bir dönemden geçiliyor. Elimde neredeyse 4 tane hazır video var ve bunların yayına girebilmesi için çalışıyorum. İş büyüdükçe, işin içeriği de büyüyor. Bu yılın zorluğu, üstesinden gelinmeyecek bir zorluk değil, hatta yarın çok değişik bir projede yer alıyorum ve bunu yeri gelince paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Kanalımızın abone sayısı 90bin’e emin adımlarla yaklaşırken, her geçen gün bu kararın çok doğru olduğunu ve iPhonedo için çok gurur verici kapıları açtığını söyleyebilirim.

    

Güncelleme: 17 Nisan 2015.


Çok büyük bir sürpriz var! Haziran ayında karşınızda olacak diye düşünüyorum! Hani hep nereden nereye diyoruz ya, işte o bağlamda bambaşka bir boyuta geçiliyor!

Gelelim İngilizce iPhonedo dünyasına, neler oluyor neler bitiyor. Bu yıl anlaşılan böyle ağır aksak geçecek ama makine dairesinde büyük değişimler oluyor. Gelişmeler oluyor. YouTube Space bulunmaz bir nimet. Burada ortaya çıkan tanışmalar, kaynaşmalar bambaşka.

İngilizce video çeken binlerce kanalla aynı oldu iddiası gün geçtikçe çürüyor. Gelen yorumlar ‘inceleme anlayışına yeni bir nefes katıyor’ lezzetinde.

Her İngilizce videodan sonra gelen destek beni çok mutlu ediyor. Dışarıdan bakıldığında, yorumları okuduğunuz zaman ne yazık ki herkesi mutlu edemediğimi görüyorum ama ne yazık ki şimdilik durum böyle, belki sistem oturduktan sonra iki dili de idare edebileceğim bir yol bulunur. Ama temel olarak globalleşmek en büyük hedefim.

Özetle, her şey daha iyi oluyor kanalın üye sayısı her gün artıyor. Yakında 100bin üyeye ulaşacağım. Bu çok heyecan verici bir gelişme.

    

Güncelleme: 2 Mayıs 2015.


Bir kaç yerde ‘hiç İngilizce yorum yok’ dendiğini gördüm. Pek doğru değil, tek tük yorumlar gelmeye başladı.

Such an epic channel – Efsane bir kanal
Screen Shot 2015-05-01 at 6.22.50 PM

you won a subscriber! – Bir üye kazandın!

stayed after the English part and I didn’t know that he speaks another language that’s cool!
İngilizce kısmından sonra izlemeye devam ettim, başka bir dil konuştuğunu bilmiyordum. Harika.

Screen Shot 2015-05-02 at 1.55.51 PM

    

Güncelleme: 22 Haziran 2015.


Global yapıya geçeli 6 ay olmuş olmasına rağmen inanılmaz şeyler oluyor, bunlardan biri daha önce hafif çıtlattığım bir şey.
Screen Shot 2015-06-22 at 10.49.23 AM
Sol arkadakini tanıdınız mı? 🙂 Konu ile ilgili daha detaylı bilgiyi şuradan okuyabilirsiniz: http://j.mp/TerminaDOr

    

Güncelleme: 24 Haziran 2015.PowerSupport’un Schott Glass’ını inceledim, Power Support uzun zamandır kanalımızı yakından takip eden bir yer. Hatta durduk yere iPhonedo promosyon kodu ile %10 indirim vermişti. Kendilerinin ürününe yaptığım ilk incelemeden sonra bu inanılmaz güzel yorum geldi.

Here is an absolutely amazing review from iPhonedo. Listen, these reviews are usually in Turkish but this time iPhonedo did the review in English with Turkish and English closed captions. Now a lot more people can enjoy his reviews. Why are they so amazing? No one has ever put one of our screen protectors through such daunting tests, like the BEARD SCRATCH TEST! Really! Watch the video. You’ll enjoy it.

İşte iPhonedo’dan kesinlikle harika bir inceleme! iPhonedo genelde incelemelerini Türkçe yapardı ama şimdi incelemeyi Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak İngilizce yaptı. Şimdi çok daha fazla insan onun videolarını izleyebilir. Neden bu videolar bu kadar harika? Çünkü bugüne kadar hiç kimse bizim filmlerimizi böyle zorlu şartlarda test etmedi. Örneğin SAKAL ÇİZİLME TESTİ. Gerçekten! Videoyu izleyin, çok beğeneceksiniz.

Şu an ağızım kulaklarıma değmek üzere! Peşpeşe inanılmaz gelişmeler oluyor! Global yapı oturuyor!

Screen Shot 2015-06-24 at 7.04.04 PM
İzlenme sayımız geçen yılı ezdi geçti, çok güzel şeyler olabilir!

    

Güncelleme: 14 Temmuz 2015.


4 parçalı video, acıların videosu Micro Cuts, YouTube Space LA’de sinema perdesinde UNLISTED etkinliğinde gösterildi, ardından da güzel bir söyleşi yapıldı.

UNLISTED etkinliğinin önemi videoları kendilerinin seçiyor olması. Bugüne kadar iPhonedo sayesinde yaşadığım güzelliklerin bir tanesi de bu oldu.


IMG_0557
World DO’mination seyir defterinden şimdilik bu kadar.